ENGEA ima više od 30 tisuća članova u cijelom svijetu, a njegova počasna članica je i Jasna Vaniček-Fila, koja je prije tri godine, kao tadašnja direktorica Turističke zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije u suradnji s Ivicom Pirinom te konjičkim udrugama i OPG-ovima iz te županije, i pokrenula projekt te staze, koja je ujedno i jedina međunarodno testirana i certificirana konjička staza u Hrvatskoj.
Podsjećajući da se taj projekt temelji na tradiciji konjičkih udruga, educiranih konjanika i uzgajivača konja u tom kraju, od kojih je nekoliko proteklih godina otvorilo i svoja seoska turistička domaćinstva, iz hrvatske podružnice ENGEA iznose podatke da na području Bjelovarsko-bilogorske županije djeluje 15-ak aktivnih konjičkih udruga te 10-ak seoskih turističkih domaćinstava koja se bave uzgojem konja i aktivni su članovi konjičkih udruga.
Slijedom toga, uspostavljen je i kontakt s ENGEA-om, koja ima sjedište u Italiji i djeluje kroz svoje udruge u još sedam zemalja, a čiji su stručnjaci u siječnju 2016. u višednevnim edukacijama certificirali osam vodiča turističkog jahanja s područja Bjelovarsko-bilogorske županije.
Potom je u tom kraju uslijedila i Međunarodna konvencija konjičkog turizma, osnovana je i podružnica ENGEA Hrvatska sa sjedištem u toj županiji, da bi u jesen 2016. uslijedilo i prvo međunarodno certificiranje Bilogorske konjičke turističke staze duge 90 kilometara, s 20-ak 'horses welcome' punktova, uključujući i agroturizme te ugostiteljske i objekte kulturno-povijesne baštine.
Uz potporu Hrvatske turističke zajednice (HTZ), bjelovarsko-bilogorska županijska turistička zajednica je na četiri jezika izdala online i offline brošure "Upoznajte i istražite bjelovarsko-bilogorski kraj na konju", da bi prošle godine krajem svibnja u obilasku bila i njemačko-švicarsko-engleska karavana, koja je projahala dionicu nove konjičke rute od Otoka do Bilogorske konjičke staze.
Krajem prošle godine podružnica ENGEA Hrvatska zajedno s povijesnom postrojbom Bjelovarski Graničari Husari 1756. sudjelovala je i na obilježavanju 20 godina ENGEA Italija i njihove povijesne postorjbe Garibaldini u Parmi, kada su Vaniček-Fila i Pirinu dobili i priznanja za doprinos razvoju i promicanju međunarodnog konjičkog turizma.
Iz hrvatske podružnice ENGEA ističu da je sve to potaknulo i druge županije, poput Krapinsko-zagorske, Primorsko-goranske, Požeško-slavonske i Sisačko-moslavačke, da se priključe projektu odnosno da žele dobiti certificirane vodiče, sigurne i stručno certificirane staze, što može pridonijeti razvoju konjičkog turizma u Hrvatskoj.