Prema tom planu "nove carinske unije", Velika Britanija bi u ime EU-a prikupljala uvozne carinske takse za robu namijenjenu tržištu 27 članica Unije, a koja je u tranzitu na britanskom teritoriju.
Iako je taj prijedlog odbila većina ministara, on je, kako tvrdi Downing Street, još uvijek na stolu.
Boris Johnson tvrdi da bi takvo carinsko partnerstvo stvorilo "potpuno novu mrežu birokracije".
"Ako imate novo carinsko partnerstvo, dobit ćemo ludi sustav u kojem ćemo završiti kao skupljači carinskih pristojbi u ime EU-a na britanskoj granici. Ukoliko EU odluči nametnuti kaznene mjere na nešto što Ujedinjena Kraljevina želi jeftino uvesti, mi ništa ne bismo mogli učiniti", kazao je Johnson.
Prema njegovim riječima, to svakako ne znači preuzimanje kontrole nad vlastitom trgovinskom politikom i vlastitim zakonima.
"To ne znači niti preuzimanje kontrole nad vlastitim granicama niti nad vlastitim novcem jer bi se pristojbe centralizirano uplaćivale Bruxellesu", dodao je šef diplomacije.
Johnson je spomenuti prijedlog komentirao tijekom posjete SAD-u, istaknuvši da trgovinski sporazum s Amerikom se ne može postići sve dok je Britanija i dalje u "mjesečevoj gravitaciji Bruxellesa".
Amerika, tvrdi Johnson, želi vidjeti "samouvjerenu, slobodno tržišnu Britaniju koja može sklapati svoje vlastite sporazume".