Projekt obuhvaća uređenje objekata nepokretne kulturne baštine (vanjskog i unutarnjeg prostora) te uvođenje novih sadržaja koji generiraju nove programske aktivnosti, povećavaju atraktivnost i vrijednost Tehničkog muzeja Nikola Tesla, privlače veći broj posjetitelja i generiraju nova radna mjesta, istaknula je ravnateljica Muzeja i voditeljica projekta Markita Franulić.
Napomenula je da će Muzej izdvojiti gotovo 650.000 kuna svojih sredstava, odnosno oko 20 posto ukupne vrijednosti projekta, a što je bio preduvjet za apliciranje za EU fondove.
Pojasnila je kako će omogućiti uvođenje novih sadržaja - Odjela komunikacija s povijesno-tehnološkim prikazom razvoja komunikacija korištenjem građe iz fundusa muzeja te muzeografskim i drugim pomagalima i multimedijalnom opremom, zatim Odjela "Proizvedeno u Hrvatskoj“ koji će prikazati što je u znanosti i tehnici Hrvatska pridonijela i pridonosi svjetskoj baštini korištenjem građe iz fundusa muzeja te muzeografskim i drugim pomagalima i multimedijalnom opremom, Odjela novih izuma u kojem će biti izložene tehničke inovacije hrvatskih inovatora.
Planira se i uvođenje prostora i sadržaja vezanih za učenje o retro-tehnologijama, uređenje i opremanje izložbene dvorane, novi prostor za edukativne programe, uređenje stalnog prostora za edukativne radionice koje čine bitan i velik segment djelatnosti Muzeja, opremanje multimedijalne dvorane za predavanja, izgradnja info punkta i garderobe, izgradnja novih i uređenje postojećih sanitarnih čvorova i drugo.
Planira se proširenje suradnje s umjetnicima, dizajnerima, obrtnicima i kreativnim industrijama radi kreiranja novih odnosno povećanje broja suvenira te njihove prodaje u suvenirnici te osmišljavanje muzejskog kafića koji će uključivati prezentacijske elemente, suvremenu tehnologiju, domaći dizajn, jela i pića temeljenu na ponudi lokalnih proizvođača.
Projektom će se omogućiti i uređenje 4000 četvornih metara dvorišta. Veći dio odnosno 60 posto površine dvorišta bit će u funkciji prometa i komunikacije, a 40 posto dvorišta imat će funkciju izložbenog prostora. Među novim sadržajima bit će i tematski park obnovljivih izvora energije odnosno instalacija eksponata koji će ujedno služiti kao poticaj za edukaciju posjetitelja o obnovljivim izvorima energije u stalnom postavu. Time će se stvoriti svojevrsna gradska atrakcija vezana za znanost, tehnologiju i ekološke koncepte, rekla je Franulić.
Očekuje se kako će projekt pridonijeti zadovoljavanju kulturnih i turističkih potreba lokalnog stanovništva, povećanju atraktivnosti područja kao turističke destinacije kroz jaču integraciju objekata kulturne baštine u društveni i gospodarski život Grada Zagreba.
U ime projektnog partnera Grada Zagreba Mirjana Zubak, pročelnica Ureda za programe i projekte Europske unije, rekla je kako se Hrvatska kako turistička zemlja i Zagreb nastoje izboriti za svoje mjesto pod suncem unutar EU i u svjetskim razmjerima, predstavljajući svoju svekoliku baštinu. Naglasila je kako su pri tome važne dobre ideje i vrijedni kreativni ljudi koji ih osmišljavaju. Projekt je podržala i Turistička zajednica Grada Zagreba.
Vedran Mihalić iz Gradskog ureda za kulturu istaknuo je kako Tehnički muzej, koji je u vlasništvu Grada, godišnje posjeti gotovo 180.000 posjetitelja i da je njegova obnova neophodna, a projektna dokumentacija koja se priprema je preduvjet da se u nju krene. Već sada se obnavlja dvorište i ugrađuju toplinske pumpe koje će omogućit jeftinije i ekološko grijanje i hlađenje prostora Muzeja.
Marijo Zrna iz Tehničkog muzeja najavio je da će na ljeto biti otvorena prigodna izložba o Nikoli Tesli koja stiže iz Beograda i da se na jesen očekuje izložba o traktorima, a gostovat će i tehnički muzej iz Slovenije izložbom o tvrtki Elan.