"Radi se o sporazumu za dugu suradnju na dobro izbjeglica i njihove edukacije te pristup tržištu rada. Uz sve druge stvari, informacije i edukacije koje pružamo izbjeglicama u ovom centru, tečaj jezika, računalna pismenost, a sada i pismenost u STEM kompetencijama (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika), želimo napraviti od ovog mjesta mjesto gdje će izbjeglice dobiti podršku, formaciju za njihovu budućnost", kazao je nakon potpisivanja sporazuma ravnatelj JRS-a Tvrtko Barun.
Ustvrdio je da će ih kompetencije koje će dobiti kroz ove i slične radionice, dići na tržištu rada kao kvalitetne djelatnike i radno sposobne osobe. "Došli su u Hrvatsku i našli ovdje sigurnost i zaštitu koju su tražili, a sada smo tu da im pomognemo u njihovoj borbi, izazovima u integraciji. Tržište rada je jedan takav izazov", kazao je Barun.
Dodao je da su oformili skupinu od desetak osoba koje su dobile azil u Hrvatskoj da krenu s ovom radionicom, te najavio da će jedna od prvih budućih grupa biti djeca.
Polaznici radionica dobit će certifikat da su prošli radionice, što, kaže Barun, mogu iskoristiti na tržištu rada.
Predsjednik IRIM-a Nenad Bakić naglasio je da s njihovim sustavom podučavanja tehnologije koji imaju, mogu u svega nekoliko radionica svim ljudima omogućiti da stekne osnovna znanja o programiranju.
Kazao je da ovo neće biti intenzivne radionice, nego uvodne, koje će pružiti digitalnu pismenost svima, te da ravnatelj JRS-a i njegov tim organiziraju s drugim udrugama napredne radionice u digitalnom području, za one koji se tamo vide.
"Mi u IRIMU-u smatramo da svatko ima pravo da bude ravnopravan građanin 21. stoljeća. Smatramo da jednako tako izbjeglice koje su potražile sigurnost u Hrvatskoj imaju pravo biti ravnopravni građani našeg društva. Digitalna pismenost danas nije neka alternativa, nije posebno područje koje mogu učiti samo odabrani, već je potrebno svakome. U svim strukama danas su STEM kompetencije nužnost", naglasio je Bakić.