Pozivajući se na novo izvješće "Benchmarking Working Europe 2018.", koje je objavio Europski sindikalni institut, SSSH navodi da je u Hrvatskoj od 2010. do 2017. realna vrijednost plaća, kada se uzmu u obzir troškovi života, pala za 7,9 posto.
U razdoblju od 2016. do 2017. hrvatske su plaće porasle za 1,2 posto, što je nedovoljno kako bi se nadomjestio pad tijekom krize. "To je daleko ispod rasta u godinama prije krize, kada su plaće između 2000. i 2009. porasle za 15,8 posto", ističe SSSH u priopćenju.
Gore od Hrvatske samo su Grčka, Cipar i Portugal, dok nove države članice EU-a u tom razdoblju bilježe dvoznamenkasti rast plaća (Češka 11 posto, Poljska 15,3 posto, Rumunjska 30 posto i Bugarska 54,5 posto).
Koliko još ovakvih izvještaja moramo vidjeti da bi Vlada i poslodavci konačno shvatili da jedino veće plaće i bolja radna mjesta mogu zaustaviti katastrofalne razmjere iseljavanja iz Hrvatske, pita SSSH i naglašava da 80 posto ljudi napušta Hrvatsku upravo zbog niskih plaća, a 30 posto i zbog nekvalitetnih poslova.
"Ako i dalje budemo među najslabije plaćenim radnicima u EU-u, nemamo nikakvih izgleda. Bez rasta plaća neće rasti potrošnja, a bez nje nema ni nastavka ekonomskog rasta", ističe predsjednik SSSH-a Mladen Novosel.
Poziva stoga Vladu da učini sve kako bi se taj negativni trend zaustavio i preokrenuo, prvenstveno značajnijim povećanjem i redefiniranjem minimalne plaće, te poticanjem i jačanjem kolektivnog pregovaranja na granskoj razini.