Naglasci su to sa sastanka predstavnika županije, Hrvatskih šuma i drvoprerađivača održanoga u petak.
Župan Zlatko Komadina je nakon sastanka rekao da je sljedećeg tjedna potrebno regulirati opskrbu i ući u šume kako bi se počela izvlačiti drvna masa. Naveo je da treba produžiti plaćanje s ugovorenih 60 na dodatnih 60 dana beskamatno, s obzirom da drvoprerađivači nisu radili i nisu naplaćivali te da u ovoj godini treba stvoriti zalihe za iduću, kako se ne bi ponovilo da se u šume ne može zbog snijega.
Kazao je da treba osigurati pravo prvokupa za drvoprerađivače i pilanare u Gorskom kotaru, budući je riječ o depopulacijskom području i dodao da bi zapošljavanje u Hrvatskim šumama trebalo biti na neodređeno vrijeme, kako se ne bi događalo da nema radne snage, tj. sjekača. Uz to, Komadina je rekao da bi i carina trebala odraditi svoj posao i suzbiti trgovinu trupcima u Hrvatskoj, jer da se neki trupci kupuju za preradu, a završe kao sirovina u inozemstvu. Smatra da najprije treba osigurati drvnu masu za domaću proizvodnju.
Voditeljica Uprave šuma Podružnica Delnice Ivana Pečnik Kastner naglasila je je su nakon sastanka na tragu pronalaska rješenja kako da drvna industrija premosti probleme uzrokovane lošim vremenskim uvjetima. Našli smo se kako bismo ublažili buduće situacije, kazala je i istaknula da Hrvatske šume imaju svoje planove poslovanja i dovoljno sirovine, ali i da ovise o vremenskim uvjetima. I mi i drvna industrija moramo se pripremiti na zime s ektremnim uvjetima, smatra.
Direktor Drvenjače iz Fužina Branko Liker ocijenio je da je situacija loša. Svi drvoprerađivači stoje više od mjesec dana, pogoni ne rade i to stvara probleme s kupcima, dobavljačima i plaćanjima. Nakon današnjeg sastanka sigurno sam optimist, jer se vide određeni pomaci, rekao je. Kazao je da je u pripremi izrada novog Zakona o preradi drva i proizvodnji namještaja te da je s tim u vezi potrebno i važno definirati način raspodjele trupaca.