Ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a raspravljali su u ponedjeljak na redovitom sastanku u Bruxellesu o stanju u Venezueli, odnosima s Moldavijom te o bliskoistočnom mirovnom procesu.
Stanje u Venezueli se neprestano pogoršava, stoga je EU još ranije uveo embargo na izvoz oružja u tu zemlju i sankcije za sedam službenih osoba, koje su umiješane u kršenje ljudskih prava.
"U Venezueli živi oko 600 tisuća osoba s dvostrukim državljanstvom ili dolaze iz zemalja EU-a. Naša hrvatska zajednica tamo broji oko pet tisuća ljudi i mi, isto kao i drugi, nismo mogli poslati humanitarnu pomoć. Stanje je vrlo loše i što se tiče dostave lijekova, pothranjenosti, posebice djece i trudnica. Nažalost, sadašnja vlada ne daje naznake da bi se to moglo promijeniti", izjavila je hrvatska ministrica Marija Pejčinović Burić.
Mirovni proces na Bliskom istoku koji je već dugo u zastoju također je bio na dnevnom redu ministarskog sastanka. U posljednje vrijeme ministri zemalja članica imali su dva neformalna sastanka jedan s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i palestinskim predsjednikom Mahmudom Abasom, u ponedjeljak su se sastali s ministrima vanjskih poslova šest zemalja Arapske lige.
Vijeće je razmotrilo situaciju u Moldaviji te ocijenilo da su učinjeni važni koraci u cilju približavanja EU i u provedbi Sporazuma o pridruživanju. Ministri su iskazali predanost daljnjem približavanju Moldavije EU, te upozorili na važnost daljnjih napora u provedbi reformi, posebno u pravosuđu, borbi protiv korupcije, osiguranju demokratskih okvira, uključujući u pogledu izbornog zakonodavstva i medijskih sloboda, kao i u financijskom i bankarskom sektoru i unaprjeđenju poslovne i ulagačke klime.