Britanija je po pisanju FT-a započela neformalne razgovore o priključenju tome trgovinskom bloku radi podrške izvozu nakon Brexita.
Sporazum o formiranju Transpacifičkog partnerstva sa ciljem produbljenja ekonomskih veza, smanjenja carina i poticanja trgovine potpisalo je u veljači 2016. godine 12 zemalja u regiji Pacifičkog zaljeva, uključujući SAD, Kanadu, Australiju, Čile, Novi Zeland, Brunej, Singapur, Japan, Maleziju, Meksiko, Peru i Vijetnam.
Prije nekih godinu dana Sjedinjene Države povukle su se iz sporazuma a ostalih 11 zemalja odlučilo je nastaviti proces formiranja trgovinskog bloka.
Britanija bi pak bila prva zemlja izvan regije koja bi pristupila sporazumu.
Pomoćnik britanskog ministra trgovine Greg Hands kazao je da ne postoje geografska ograničenja koja bi priječila sudjelovanje Britanije.
"Ništa nije isključeno u svemu ovome. Kod ovakvog tipa multilateralnih odnosa ne moraju postojati nikakva geografska ograničenja", kazao je Hands.
Prema pravilima EU-a Britanija ne smije sklapati nove trgovinske sporazume prije izlaska iz Unije u ožujku 2019. godine. Po pisanju FT-a, koji se poziva na izjave dužnosnika iz zemlje-članice TPP-a, puno je prerano govoriti o pristupu Velike Britanije prije dogovora o Brexitu.
Glasnogovornik ministarstva za međunarodnu trgovinu napominje kako su britanska nastojanja oko sklapanja novih trgovinskih sporazuma tek započela.
"Oformili smo 14 'radnih grupa' za trgovinu u 21 zemlji kako bismo utvrdili najbolje mogućnosti za unapređenje naših trgovinskih i investicijskih odnosa širom svijeta", kazao je on prema izvješću BBC-ja.
Vlada ne isključuje mogućnost razgovora sa skupinama zemalja o trgovinskim sporazumima, dodaje.