Poziv koji su potpisali urednici Guardiana, Sueddeutsche Zeitunga, New York Timesa, Financial Timesa, BBC-ja, La Repubblice, El Paisa i Le Mondea upućen je potpredsjedniku Europske komisije Fransu Timmermansu.
"Tražimo da iskoristite sve ovlasti koje imate na raspolaganju kako bi zajamčili da se se Daphnino ubojstvo potpuno istraži i kako bi se poslala jasna poruka podrške istraživačkim novinarima koji rade u javnom interesu na Malti i u svijetu", kaže se u pismu.
Citrajući izvještaj Komisije iz 2016. u kojem se kaže da na Malti ima političkog uplitanja u novinarstvo i siromašne uredničke autonomije u nacionalnim medijima, urednici pozivaju da EU istraži u kakvom je stanju neovisnost medija na Malti.
Pismo koje je objavljeno uoči pogreba Caruane Galizije u petak, njezinu smrt naziva "žalosnim podsjetnikom na opasnosti s kakvima su novinari i građani koji se novinarstvom bave suočeni svaki dan, dok pokušabvaju razotkriti korupciju i krminal bogatih i moćnih".
Timmermans je odgovorio na pismo i poručio da će inzistirati da malteške vlasti "prevrnu svaki kamen", ali nije kazao hoće li i EU poduzeti neke mjere.
Najpoznatija malteška novinarka koja se borila protiv netransparetnosti i korupcije poginula je 16. listopada u eksploziji bombe podmetnute u njezin automobil.
Malteška predsjednica i premijer izjavili su da neće doći na pogreb ubijene novinarke u petak jer im je poručeno da njihova nazočnost "nije poželjna".
Caruana Galizia cijele prošle godine objaviljivala je članke o navodima o korupciji, u koju su uključeni premijer Joseph Muscat i njegovi suradnici. Objavila je i članak da je supruga malteškog premijera Michelle dobila milijun dolara od kćeri azerbajdžanskog predsjednika preko odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca, koja je registrirana u Panami i koja je postala svjetski poznata nakon objave "panamskih dokumenata".