Projekt su pokrenule udruge Bioteka i Tragus, čiji su članovi s mještanima šireg područja Krke izgradili dvadeset kućica za šišmiše, priopćio je u utorak Nacionalni park "Krka", iz kojeg ističu kako su građani znanstvenici prikupljali podatke o šišmišima u svojoj lokalnoj sredini i slali ih na daljnju obradu, čime su potaknuli razvoj volonterstva u zajednici.
Analiza podataka je pokazala da su kućice smještene na povoljne lokacije na kojima bi ih šišmiši mogli prihvatiti, a u tri kućice zabilježena je prisutnost šišmiša.
"Podržavanje populacije šišmiša, izuzetno značajne i najugroženije skupina sisavaca, vrlo je važno na globalnoj i lokalnoj razini. Jedan od najvećih problema s kojim se bore šišmiši je nestanak staništa. Intenzivna sječa starih stabala u kojima mogu obitavati i nepotrebno korištenje neselektivnih insekticida, od kojih šišmiši ugibaju, sve više ugrožavaju njihov opstanak", navode iz Nacionalnog parka.
Građani znanstvenici su na dvodnevnoj edukaciji krajem siječnja u Drnišu učili o konzervacijskoj biologiji i proučavali primjere iz prakse zaštite šišmiša, upravljanja i praćenja njihovih populacija, dobili informacije o koristima koje pružaju šišmiši. Proučavali su njihovo ponašanje, način lova, migracije, prehrane, utjecaj urbanizacije i dugo.
U veljači su izrađene kućice, a održana je i edukacija o metodologiji prikupljanja i slanja podataka o kućicama stručnom timu. Tijekom proljeća prikupljali su podatke o kućicama i njihovim stanovnicima, doznali što su to usluge ekosustava, kako love i migriraju, kako koriste eholokaciju. Prikupljeni podaci poslani su stručnom timu koji je započeo obradu i interpretaciju.