"Nakon javnog poziva i provedenih postupaka dubinskog snimanja od strane zainteresiranih potencijalnih investitora, Agencija je od jednog potencijalnog investitora zaprimila izuzetno atraktivnu financijsku ponudu (ponuđenu cijenu i dodatnu dokapitalizaciju) za prodaju dionica Jadranske banke. Međutim, obzirom da u daljnjem postupku povjerenstvo nije uspjelo nedvojbeno utvrditi identitet potencijalnog investitora kao ni porijeklo ponuđenih sredstava, Agencija je odlučila odbiti zaprimljenu ponudu", stoji u odgovoru Hini koji potpisuje direktorica DAB-a Marija Hrebac.
Dodaje se i kako DAB "trenutno radi na alternativnom rješenju prodaje Jadranske banke o kojem će ubrzo moći informirati".
Iz DAB-a podsjećaju da je tijekom postupka prodaje Jadranske banke u sanaciji stiglo sedam iskaza interesa potencijalnih kupaca, pet potencijalnih investitora ušlo je u postupak dubinskog snimanja, a samo je jedan od njih predao obvezujuću ponudu, koja je odbijena.
Poslovni dnevnik, naime, u petak piše kako se u financijskim krugovima najizglednijim smjerom smatra prepuštanje Jadranske banke jednoj od dvije preostale banke u u državnom vlasništvu, izglednije Croatia banci, i to vjerojatno za jednu kunu.
Iz DAB-a ističu kako te špekulacije nikako nisu u mogućnosti komentirati te da će, "čim bude realno moguće" izvijestiti o daljnjim koracima vezanim uz završetak postupka sanacije Jadranske banke.
Jadranska banka osnovana je 1957. godine, ima 205 zaposlenika i 16 poslovnica, kojima se koristi 56 tisuća građana i 3.600 pravnih osoba i obrtnika. Kako banka nije više mogla udovoljavati regulatornim zahtjevima u pogledu kapitalne adekvatnosti, DAB je 9. listopada 2015. donio odluku o otvaranju sanacijskog postupka. Javni poziv za kupnju stopostotnog udjela u toj banci objavljen je 15. veljače ove godine, a rok za dostavu obvezujućih ponuda istekao je u svibnju.
Početkom ožujka ove godine uhićena su tri bivša i sadašnja člana Uprave Jadranske banke Ivo Šinko, Mirko Goreta i Marija Trlaja koje šibenska policija sumnjiči za zlouporabu povjerenja u gospodarskom kriminalu, kao i poduzetnik Nikola Žnidarić iz Čakovca. PU Šibensko-kninska je objavila kako je kriminalističkim istraživanjem utvrdila da su osumnjičeni kao članovi uprave Jadranske banke, i to Šinko kao predsjednik Uprave, Trlaja kao njegova zamjenica te Goreta kao član Uprave, na poticaj Žnidarića kao odgovorne osobe čakovečke tvrtke odobrili isplatu dva nenamjenska kredita i jednog faktoringa prema toj tvrtki u iznosu od oko 35,3 milijuna kuna.