Radilo se o dobroj i profesionalnoj odluci temeljenoj na dobroj suradnji slovenskih i hrvatskih proizvođača maslinova ulja i u pripremi prijedloga za zajedničku zaštitu nije bilo nikakvih problema, kazala je Milena Bučar Miklavčič u razgovoru za ljubljanski list "Dnevnik", na primjedbu da je ta inicijativa bila iznenađenje s obzirom na povijest sporova Slovenije i Hrvatske i sukobe oko zaštite nekih drugih proizvoda, kao što su vino teran ili kranjska kobasica.
"Povezao nas je zapravo vodič kvalitetnih ulja Flos Olei jer je i za slovenske proizvođače maslinova ulja i za hrvatske maslinare iz Istre naveo da dobro rade i da su tradicionalno dobro povezani", kazala je dodavši da su i uljari iz hrvatske Istre inzistirali na zajedničkom nastupu čemu su se neki slovenski maslinari ranije protivili jer je njihova vlada još 2007. godine, prije Hrvatske, dobila u Bruxellesu zaštitu za svoj brend "ekstradjevičansko maslinovo ulje slovenske Istre", pa su se bojali da bi moglo dolaziti do zabuna.
Slovenija je zadnjih godina premalo ulagala u raniji visoki ugled svojih maslinovih ulja dok je Hrvatska jako mnogo investirala u razvoj maslinarstva, njegovu promociju i unapređenje kvalitete maslinovih ulja, pojasnila je u razgovoru Bučar Miklavčič.
"Ranije smo bili u prednosti pred Hrvatima kad je riječ o maslinovom ulju, odnosno njegovoj kvaliteti, ali je tu poziciju teško održavati bez jake financijske potpore. Dok je Hrvatska u svoje brendove mnogo ulagala na međunarodnom tržištu zbog toga postaje zanimljivija od Slovenije", kazala je slovenska profesorica sa sveučilišta u Kopru i vodeća domaća stručnjakinja za područje maslinarstva i uljarstva.