Kandidati za općinske načelnike, gradonačelnike i župane dužni su provjeriti dopuštenost svake primljene donacije, te voditi evidenciju o primitku i izdavati potvrde za primljene donacije. Svaku nedopuštenu donaciju dužni su odmah prijaviti DIP-u, a primljena sredstva doznačiti u korist državnog proračuna najkasnije u roku osam dana od dana primljene uplate.
Donacije primljene nakon završetka promidžbe dužni su odmah prijaviti DIP-u, a donatorima vratiti najkasnije u roku osam dana od dana primitka, a ako povrat nije moguć ili je donacija iz nedozvoljenog izvora, dužni su je u istom roku uplatiti u državni proračun.
Povjerenstvo precizira i koliko se u oba izborna kruga može potrošiti na kampanju - ukupan iznos troškova kampanje za sudionike drugog izbornog kruga može se povećati za najviše 20 posto u odnosu na iznos dopušten za prvi krug.
Kandidati za gradonačelnika Zagreba, Milan Bandić i Anka Mrak Taritaš, mogu tako u oba kruga potrošiti po 1, 2 milijuna kuna, osam kandidata za župane po 720.000 kuna, isto toliko može potrošiti i kandidat za gradonačelnika velikog grada itd.
Izvješća o donacijama i troškovima kampanje kandidati nadležnom izbornom povjerenstvu moraju dostaviti do subote, 27. svibnja, a javno objaviti do ponoći 29. svibnja. Cjelovit financijski izvještaj o financiranju promidžbe dužni su dostaviti zaključno do 4. srpnja, a objaviti do 19. srpnja u ponoć.
Osam županija, 56 gradova i 103 općine svoje će čelne ljude dobiti u drugom krugu lokalnih izbora, 4. lipnja. Župane bi trebale dobiti Sisačko-moslavačka, Varaždinska, Koprivničko-križevačka, Osječko-baranjska, Šibensko-kninska, Vukovarsko-srijemska, Splitsko-dalmatinska i Dubrovačko neretvanska županija.
Među gradovima koji će gradonačelnike dobiti tek u drugom krugu su sva četiri velika grada - Zagreb, Rijeka, Split i Osijek, ali i Velika Gorica, Varaždin, Koprivnica, Knin, Šibenik, Imotski, Metković, Dubrovnik...