Šestu godinu zaredom potičemo razgovor o literaturi, književnosti i svemu onome što knjiga predstavlja ili treba predstavljati u suvremenom društvu, istaknuto je.
Tijekom produljenog vikenda, "Noć knjige" obuhvatit će Svjetski dan knjige i autorskih prava i Dan hrvatske knjige i Svjetski dan okoliša, u okviru kojega će s održati čitateljski maratoni, osmisliti zone čitanja po gradovima, organizirati knjiški pub kvizovi te brojni drugi programi.
Svečano otvorenje manifestacije održat će se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu 21. travnja točno u podne, uz predstavljanje najnovijih rezultata istraživanja tržišta knjiga u Republici Hrvatskoj koje je vodio GfK - Centar za istraživanje tržišta. Također, primjere dobre prakse poticanja čitanja prezentirat će Hrvatsko čitateljsko društvo i udruga "Smiješak za sve", a na čaroliju pripovijedanja podsjetit će dječja spisateljica i svestrana umjetnica Margareta Peršić.
Organizatori su Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu te portal za knjigu i kulturu Moderna vremena Info.
Noć knjige profesionalno će u Hrvatskoj uključiti pet tisuća ljudi, a osim Hrvatske manifestacija je do sada bila proširena na Sloveniju i Crnu Goru te će od ove godine u nju biti uključena i Bosna i Hercegovina, kazao je predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara Mišo Nejašmić i dodao kako to pokazuje simboličku važnost knjige u komunikaciji s prostorima koji imaju slične probleme s knjigom.
Na stotine programa i institucija uključeno je u Noć knjige od kojih samo u Zagrebu 255 institucija.
Tijekom manifestacije posjetitelji će moći kupiti knjige s popustom od 20 do 80 posto, što ovisi o izdavačima.
Knjige će biti besplatno podijeljena djeci koje se nalaze u centrima za tražitelje azila u Hrvatskoj.
Neki od programa su "Putuj s knjigom" - Noć knjige na valovima Jadrana u brodovima Jadrolinije na čijih će se deset brodskih linija emitirati audiopriče/zvučne knjige za djecu, književna večer s Pavlom Pavličićem u Gradskoj knjižnici Beli Manastir te razgovor s Aleksandrom Dragašem, autorom knjige "Rock 21. stoljeća" u bjelovarskoj Narodnoj knjižnici "Petar Preradović".
U Narodnoj knjižnici i čitaonici Bribir umjetnica Iva Gobić Vitolović održat će radionicu kreativnog uveza knjige za djecu starijeg uzrasta i odrasle.
Dubrovačke knjižnice poklanjaju svojim članovima, zajedno s Art radionicom Lazareti iz Dubrovnika koncert splitske grupe The Beat Fleet.
Gradska knjižnica Slavka Kolara Čazma organizira Književno-glazbeni performans Darije Žilić Glas dobiva tijelo.
Prema istraživanju GfK-a, u posljednjih pet godina u Hrvatskoj između 47 i 56 posto ljudi pročita barem jednu knjigu, najviše u Zgrebu, Primorju i Dalmaciji.
Najviše se čitaju posuđene knjige, među njima najviše, 60 posto, beletristika, oko 94 posto na hrvatskom jeziku.
Dan hrvatske knjige, obilježava se od 1996. Godine. Odlukom Sabora Republike Hrvatske slavi u spomen na Marka Marulića, koji je toga datuma 1501. godine dovršio "Juditu".