FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sljedeći tjedan u Europskoj uniji - EK o Mađarskoj

Autor: Slavko Vukadin

BRUXELLES, 9. travnja 2017. (Hina) - Sljedeći tjedan Europska komisija će raspravljati o stanju u Mađarskoj, koja se našla na udaru kritika zbog donošenja zakona koji bi mogao dovesti do zatvaranja Srednjoeuropskog sveučilišta u Budimpešti, a u Europskom parlamentu u Odboru za vanjsku politiku razgovarat će se o stanju u Bosni i Hercegovini.

Europska komisija će u srijedu, na svom redovitom tjednom sastanku, raspravljati o stanju u Mađarskoj.  Mađarska vlada ponovno je izložena snažnim kritikama zbog više poteza koji se smatraju suprotnim demokratskim načelima. 

Prije nekoliko dana mađarski je parlament po hitnom postuku izglasao zakon koji je usmjeren protiv Srednjoeuropskog sveučilišta (CEU). To sveučilište na engleskom jeziku utemeljio je američki milijarder mađarskog podrijetla George Soros nedugo nakon pada komunizma. Posljednjih mjeseci mađarska vlada sve češće napada Sorosa, nazivajući ga neprijateljem Mađarske.

Mađarski zakon predviđa oduzimanje dozvole za rad stranim sveučilištima koja nemaju kampus u svojoj matičnoj zemlji, što je slučaj s CEU-om. Kroz to sveučilište prošlo je tisuće studenata iz stotinjak zemalja i smatra ga se među 50 najboljih u svijetu u području političkih znanosti.

Taj je zakon naišao na oštru osudu u Sjedinjenim Državama, kao i u Europskom parlamentu i Komisiji.

Europski povjerenik za istraživanje, znanost i inovacije Carlos Moedas najavio da će Komisija temeljito analizirati taj zakon kako bi se ustanovilo je li u skladu s europskim pravilima.

Moedas je izrazio zabrinutost zbog toga zakona, koji bi "mogao biti u izravnoj suprotnosti sa slobodom znanstvenog istraživanja i zajedničkih načela otvorenosti".

Mađarska vladajuća stranka Fidesz i premijer Viktor Orban kritizirani su u unutar Europske pučke stranke, političke obitelji kojoj pripadaju.

Šef zastupničkog kluba EPP-a u Europskom parlamentu Manfred Weber istaknuo je da su "sloboda mišljenja, istraživanja i sloboda govora bitan dio europskog identiteta, koji će EPP po svaku cijenu braniti".

Osim zakona o sveučilištima, mađarska vlada priprema i zakon o nevladinim udrugama koje se financiraju iz stranih izvora. Prema nacrtu zakonu, svaka udruga koja godišnje primi više od 7,2 milijuna forinti (nešto preko 23.000 eura) morat će biti upisana u novi registar. Sve organizacije upisane u registar udruga financiranih izvana morat će se kao takve identificirati na svakom priopćenju za javnost, letku, web-stranici ili izvješću koje sastave, u suprotnom im prijeti zabrana rada.

Mađarska vlada je prije nekoliko dana pokrenula kampanju uperenu "protiv Bruxellesa". 

Svako kućanstvo u Mađarskoj dobilo je ovih dana u poštanski sandučić upitnik naslovljen "Zaustavimo Bruxelles" sa šest pitanja i s nekoliko ponuđenih odgovora na svako od pitanja.

Uz upitnik je priloženo pismo premijera Viktora Orbana, u kojem poziva "mađarski narod da ustane u obranu nacionalne neovisnosti i popuni upitnik kako bi podržali napore vlade u borbi protiv pogrešnih prijedloga iz Bruxellesa".

U tih šest pitanja, građane se uglavnom pita "što bi Mađarska trebala učiniti" u vezi s imigracijskom politikom EU-a.

"Što bi Mađarska trebala učiniti kada Bruxelles, unatoč nizu nedavnih terorističkih napada u Europi, želi prisiliti Mađarsku da primi ilegalne imigrante?", jedno je od postavljenih pitanja.

Ponuđeni odgovori su: "ilegalni imigranti moraju se držati pod nadzorom dok vlasti ne odluče o njihovu slučaju" i "trebamo dopustiti ilegalnim imigrantima da se slobodno kreću u Mađarskoj".

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker kaže da se u tom upitniku ne postavlja pitanje o izlasku iz EU-a, nego o zaustavljanju Bruxellesa.

"Govoriti tako loše o Bruxellesu nakon što je potpisao Rimsku deklaraciju više govori o autoru upitnika nego o stanju u Europskoj uniji", rekao je Juncker, dodajući da bi volio bolje razumjeti namjere premijera Viktora Orbana "nakon što je pročitao tendeciozni upitnik".

U utorak u Europskom parlamentu, članovi Odbora za vanjsku politiku imat će prigodu razgovarati o stanju u Bosni i Hercegovini. Sugovornici će biti bosanskohercegovčaki ministar vanjskih poslova Igor Crnadak i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko.

(Hina) xsv yps

An unhandled error has occurred. Reload 🗙