"Sasvim nam je svejedno hoće li britanske banke preseliti u Frankfurt, Dublin, Pariz ili neko drugo mjesto u eurozoni - važno je samo da su solidne", poručila je u govoru u Frankfurtu Sabine Lautenschlaeger.
"Zato ćemo odoljeti iskušenju da ublažimo supervizorske ili regulatorne kriterije kako bismo ih privukli", naglasila je dužnosnica ECB-a.
U potrazi za novom bazom nakon istupanja Britanije iz EU velike banke već su počele sondirati regulatorni teren u više zemalja članica.
Odluči li Britanija graditi svoje odnose s EU na novim temeljima, napustit će jedinstveno europsko tržište a banke će izgubiti 'pasoše' zahvaljujući kojima iz Londona mogu poslovati s klijentima u svih 27 zemalja Unije.
Da bi nastavile poslovati u Europi, mnoge financijske kompanije morat će osnovati nove podružnice u EU, pri čemu mnoge globalne banke već imaju odjele u gradovima poput Pariza i Frankfurta.
"Svaka banka koja preseli u eurozonu morat će se uskladiti s našim standardima", kazala je Lautenschlaeger, ističući u tom kontekstu "odgovarajuće upravljanje lokalnim rizicima, dovoljan broj zaposlenih u konkretnoj zemlji i poslovnu neovisnost".
"Nećemo prihvatiti fiktivne kompanije" kojima bi se iz Londona upravljalo na daljinu, naglasila je čelnica supervizorskog tijela za zajmodavce u eurozoni.
ECB će im ipak izaći u susret kada su u pitanju rokovi u procesu prilagodbe supervizorskom režimu, dodala je.