Osam godina, koliko je prošlo od ideje do realizacije, prvom plovidbom Kupom u Sisku, novi je turistički proizvod predstavljen javnosti.
Predsjednica udruge "Zvono uz Kupu" Jasmina Cvetković rekla je da su projekt poduprle četiri županije, te više gradova i općina.
Kada se za to stvore optimalni uvjeti, predviđeno je da turistička lađa prometuje Kupom između Siska i Karlovca, upravo kako su krajem 18. i u 19. stoljeću prometovale lađe sa žitom iz Banata, dužicama za izgradnju bačava, suhim šljivama iz Bosne i drugom robom.
Načelnik općine Pokupsko Božidar Škrinjarić naglasio je da je nužno urediti plovni put Kupe, izgraditi kopitnicu tj. stazu kojom su ljudi ili konji vukli lađe uzvodno, urediti pristaništa i drugo. Zamjenik župana Karlovačke županije Ivan Banjavčić rekao je da se u promjeni vodnog režima Kupe očekuje i pomoć Hrvatskih voda.
Projekt Žitne lađe, prema mišljenju sisačko-moslavačkog župana Ive Žinića, predstavlja početak novog života na rijeci Kupi.
"Prva plovidba Žitne lađe predstavlja i put u bolju budućnost Pokuplja", dodao je.
Zajedničku molitvu uoči prve plovidbe predvodio je sisački biskup mons Vlado Košić, koji je i blagoslovio lađu.
Drvenu lađu je, prema projektu sisačkog kapetana riječne plovidbe Nikole Brnardića, izgradila tvrtka "Metal Zec", a stolarske je radove izveo Ivan Zec. Plovilo po uzoru na stare riječne žitne lađe građeno je u zagrebačkom "Jedinstvu", a dijelom i u sisačkom "Brodocentru".
Gradnja lađe od vinkovačke hrastovine trajala je devet mjeseci, a ugrađeno je 27 kubika drveta.
"Aurora Colapis" je duga 25, a široka 4 metra. Pokreću je dva brodska motora, a na palubi je 50 sjedećih mjesta za putnike.
Vrijednost projekta je 2,2 milijuna kuna, a dijelom je financiran iz fondova EU.