Izvršni čelnik Europske unije svoje će prijedloge iznijeti u dokumentu kojeg će objaviti idućeg tjedna, otkrio je u govoru belgijskim studentima u gradu Louvain-la-Neuve.
Ideja Europe "s više brzina" već je dugo predmet žustrih rasprava. Nakon što je Velika Britanija odlučila napustiti Uniju, neke su vlade izrazile želju za produbljivanjem podijeljenog suvereniteta kako bi savez učinili djelotvornijim, dok drugi tvrde da Brexit i rast popularnosti nacionalističkih stranaka diljem Europe dokazuje da se Europljanima ne sviđa ta ideja.
Juncker, bivši premijer Luksemburga, jedne od država osnivačica Unije, bio je jasan oko toga da zastupa prvi stav.
"Ovo više nije vrijeme u kojem možemo zamisliti da svi zajedno radimo istu stvar", smatra predsjednik Komisije.
"Ne bi li trebalo biti tako da oni koji žele ubrzano ići naprijed mogu to učiniti bez da uznemiravaju druge, tako da stvore strukturiraniji okvir koji je otvoren svima?".
"To ću argumentirati idućih dana", zaključio je Juncker.
Njemačka kancelarka Angela Merkel, koja se s predsjednikom Komisije sastala u srijedu, prije tri tjedna je iznijela predviđanje o Europskoj uniji "različitih brzina", što se poklapa sa stavovima država osnivačica poput Francuske, što je oduševilo talijanske organizatore summita u Rimu koji će se održati 25. ožujka i kojemu je cilj pokrenuti raspravu o reformi Unije.
No druge članice, pretežito one siromašnije, bivše komunističke države na istoku, strahuju da će ta ideja unijeti podjele i da ona predstavlja rizik za njihov rast kojim su nakon završetka Hladnog rata počeli sustizati standard zapadne Europe.
Neki tvrde da postojeća europska pravila već dopuštaju "pojačanu suradnju" između nekih država. Najogledniji primjer toga je eurozona u kojoj sudjeluje 19 od trenutnih 28 članica, no postoje i drugi. Juncker je istaknuo kako je jedno od područja u kojem članice žele ubrzati suradnju zajednička obrana.