FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Protiv vršnjačkog nasilja i na nacionalnoj razini

Autor: Marija Udiljak

ZAGREB, 13. veljače 2017. (Hina) - Odbor za obitelj, mlade i sport predložio je Hrvatskom saboru da proglasi Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja koji bi se obilježavao svake godine zadnje srijede u veljači.

Sabor je taj prijedlog prošli petak uvrstio u dnevni red, a želi li da se taj dan službeno obilježi već ove godine, odluku o proglašenju trebao bi donijeti još ovaj tjedan, jer je srijeda, 22. veljače zadnja u ovogodišnjoj veljači.

Obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja stavit će u fokus taj problem s kojim se djeca sve češće susreću, uvjeren je Odbor koji upozorava kako je istraživanje provedeno u Hrvatskoj na 23 tisuće učenika pokazalo da je trećina (33 posto) djece u određenom razdoblju bila izložena fizičkom, emocionalnom ili verbalnom, a 11 posto čestom i opetovanom nasilju.

Zanemarivanje problema vršnjačkog nasilja, vjerovanje da je nasilno ponašanje među vršnjacima cijena odrastanja ili učenje djeteta kako rješavati sporove, pa čak i inicijacija u stvaran život, dovodi do toga da se vršnjačko nasilje otme kontroli i preraste u tragediju, upozorava Odbor podsjećajući na primjer pokojnog Luke Ritza.

Problem vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj je već prepoznat, u nekim se školama Dan ružičaste majice već obilježavao kroz različite aktivnosti u redovitoj i dodatnoj nastavi, te kroz UNICEF-ovu Mrežu škola bez nasilja i projekte "Nemoj mi se rugati", "Škole - prijateljice ljudskih prava".

Svim takvim aktivnostima dat će se značenje na nacionalnoj razini, kroz obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, ističe Odbor, koji smatra da treba poticati sve oblike preventivnih aktivnosti koje mogu pridonijeti zaštiti svakog djeteta od svih oblika nasilnog ponašanja.

Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day) tradicionalno se obilježava zadnje srijede u veljači. Obilježavanje tog dana započelo je u Kanadi, u znak potpore dječaku izloženom vršnjačkom nasilju jer je u školu dolazio u ružičastoj majici. Pokazalo se kako je ta majica simbolizirala njegovu potporu teško bolesnoj majci. Vrlo brzo su se dječakovi školski kolege solidarizirali i pojavili u školi u ružičastim majicama, koje su odmah postale simbol te inicijative, kasnije i međunarodno priznate.

(Hina) xum yln

An unhandled error has occurred. Reload 🗙