SPLIT, 8. veljače 2017. (Hina) - Pacijenti Splitsko-dalmatinske županije imaju istu uslugu kao i drugi u Hrvatskoj, zdravstveni sustav je stabilan, a u županiji su ponosni na svoje male ambulante i na desetke ljekarni, rečeno je na konferenciji za novinare u zgradi županije u povodu prozivanja zdravstvenih djelatnika iz Trogira i gradonačelnika Makarske te izjave zastupnika Mire Bulja da su župan Zlatko Ževrnja i ravnatelj Doma zdravlja Dragomir Petric "grobari zdravstvenog sustava".
Pročelnik županijskog Ureda za društvene djelatnosti Tomislav Đonlić rekao je da se predizborna kampanja očito vodi oko zdravstva, ali ne na odgovarajući način, te je podsjetio da županija iz mjeseca u mjesec stalno ulaže u podizanje razine zdravstvene skrbi pomažući među ostalim i splitskome KBC-u u opremanju uređajima.
Županija i županijske ustanove na godinu u zdravstvo ulažu više od 10 milijuna kuna za nabavu opreme, a dosad su imale više od 50 investicija u ambulantama na različitim lokacijama kako bi ih odgovarajuće uredili za pacijente, zbog čega izjave gradonačelnika i političara smatraju neutemeljenim, vrlo površnim i zlonamjernim, zaključio je Đonlić.
Ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije Dragomir Petric rekao je da je Dom zdravlja prije sedam godina bio veliki gubitaš te da je - kad je on došao na tu dužnost - imao 56 liječničkih timova, a danas ih ima 159. Istaknuo je da ga "kao liječnika boli što se vodi kampanja koja se bavi zdravstvom - jednu vode političari, a drugu liječnički stalež, koji ne samo da nije kompetentan, nego zlorabi trenutak za svoje interese".
Od 320 zakupaca u županijskome Domu zdravlja, tri stomatologa u Jelsi i Trogiru te pedijatar i ginekologinja u Splitu ne podmiruju svoje obveze za zakupninu, rekao je Petric.
"Radi se o osobama koje već godinama zlorabe sustav, izbjegavaju plaćanje koristeći se sudskim mehanizmima. Od države dobivamo 11 milijuna kuna za opremu i održavanje pa to nastojimo što poštenije rasporediti. Još treba urediti 96 objekata. Do sada smo uredili dijalizu u Supetru, Imotskom i Sinju, sada uređujemo u Trogiru, a sljedeće godine u Makarskoj. Posljednjih pet i pol godina smo na edukaciju poslali 61 liječnika. Digitalizirali smo deset rendgena", dodao je.
Na pitanje novinara Petric je odgovorio kako nemaju dovoljno radiologa, zbog čega oni putuju iz mjesta u mjesto, a najveći je problem u Splitu s obzirom na broj stanovnika. Također je rekao da Domu zdravlja nedostaje 30 liječnika, a u sljedećih pet godina trebat će im 50 specijalista obiteljske medicine, pedijatrije, ginekologije i interne medicine.