FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Odbor EP-a traži smanjivanje neravnopravnosti među spolovima 

Autor: Alen Kozina

ZAGREB, 6. veljače 2017. (Hina) - Žene u EU-u dobiju prosječno niže plaće i mirovine, nisu jednako zastupljene na moćnim političkim i ekonomskim položajima, a sadašnjim tempom ravnopravnost će biti ostvarena tek za 70 godina, upozorio je Odbor za ravnopravnost spolova Europskog parlamenta i u izvješću usvojenom u ponedjeljak zatražio da Europska unija i države članice ulože veće napore u smanjivanju neravnopravnosti među spolovima.

"Moramo pogurati agendu rodiljnog i roditeljskog dopusta. Želimo obvezujuće instrumente protiv rodnog nasilja. Želimo vratiti rodnu jednakost na vrh političke agende na razini EU-a“, rekao je izvjestitelj Ernest Urtasun (Zeleni/EFA, Španjolska ), izvijestio je Europski parlament.

U izvješću o kojem su glasali zastupnici spominje se također kako treba stvoriti pravni okvir za bolju ravnotežu profesionalnog i privatnog života, naglašava se negativni utjecaj politike štednje te rezanja izdavanja za zdravstvenu zaštitu.
Iako je Europa predvodnica po pitanju ravnopravnosti spolova i ženskih prava, prema indeksu ravnopravnosti spolova EU tek je na pola puta s prosječnim rezultatom od 52,9.

Stopa zaposlenosti za žene od 64 posto u 2015. najveća je do sada zabilježena, s time da su žene četiri puta više zaposlene na poslovima s djelomičnim radnim vremenom. Žene nose i dvostruku odgovornost jer i dalje obavljaju tri četvrtine poslova u kućanstvu te dvije trećine roditeljskog dopusta.

Žene zarađuju manje nego muškarci i imaju ukupno niže prihode, uključujući mirovine. Unatoč činjenici da su u prosjeku više obrazovane, razlika u plaćama je 16,1 posto. Razlika u mirovinama još je veća - žene primaju 40 posto manje mirovine od muškaraca.  

U nacionalnim parlamentima udio žena se ukupno povećao s 21 posto u 2005. do 28 posto u 2016. , a u Europskom parlamentu s 30 na 37 posto. 

Hrvatska je prema indeksu ravnopravnosti spolova tek na 39,8 od mogućih 100 bodova. Najveći broj bodova imaju Švedska (74.2), Finska (72.7) i Danska (70.9), a najmanje Rumunjska (33.7), Slovačka (36.5) i Portugal (37.9).

Indeks obuhvaća šest područja; rad, novac, znanje, vrijeme, moć i zdravlje, s vrijednostima od 0 (potpuna neravnopravnost) do 100 (potpuna ravnopravnost).  

(Hina) xpp/xakoz yakoz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙