KoHOM u priopćenju javno pita Kujundžića gdje misli pronaći 200 liječnika obiteljske medicine i kako ih misli zadržati u obiteljskoj medicini, uz podsjećanje da je u Hrvatskoj 48 obiteljskih liječnika na 100.000 stanovnika dok je u razvijenim europskim zemljama taj odnos 94 liječnika na 100.000 stanovnika.
U primarnoj zdravstvenoj zaštiti nedostaje nekoliko stotina doktora, a u idućih devet godina u mirovinu odlazi više od 50 posto liječnika obiteljske medicine, s obzirom da je njihova prosječna dob 54 godine.
KoHOM pritom upozorava Kujundžića da "mladi doktori robuju u domovima zdravlja radeći istovremeno u dvije, tri ili četiri ambulante, a dnevno imaju čak i do 250 kontakata s pacijentima".
Plaća im je "daleko ispod onoga što bi trebali primati u odnosu na odgovornost", a odnedavno im se od plaća odbija i iznos kazni HZZO-a zbog administrativnih pogrešaka, čime ih se prisiljava da više obraćaju pozornost na "moguće pogreške u broju ili slovu na papiru" nego na pacijente.
Istodobno su suočeni s velikim očekivanjima pacijenata koji nisu upoznati sa svim pravima i administrativnim preprekama koje ograničavaju liječnike, pa često dolazi do verbalnog nasilja i fizičkih prijetnji obiteljskim doktorima, tvrdi KoHOM.
Također, tvrdi KoHOM, specijalizacije i atraktivne ambulante u središtima gradova dodjeljuju se netransparentno, a koncesije se ne raspisuju i nema naznaka da će se u skoro vrijeme raspisivati, pri čemu odlazak liječnika u privatnike donosi izravan financijski gubitak domovima zdravlja i njihovim vlasnicima županijama.
U takvim uvjetima mladi doktori bježe glavom bez obzira iz obiteljske medicine, a sve više pacijenata ostaje bez svoga izabranog liječnika obiteljske medicine, pogotovo u Slavoniji i drugim ruralnim krajevima Hrvatske, kaže se u priopćenju.
"Unatoč svim našim apelima, molbama i upozorenjima na zabrinjavajuću situaciju u resoru primarne zdravstvene zaštite, ministar Kujundžić još uvijek obiteljskim liječnicima nije dao pravu priliku i dovoljno vremena da mu iznesemo probleme i ponudimo rješenja", poručuje KoHOM.
U udruzi tvrde da ih Kujundžić na njihovo traženje primi u Ministarstvu zdravstva tek na blic sastanke, na kojima se ne razgovara o konkretnom rješavanju barem jednog od problema, stoga se nameće pitanje je li Kujundžić došao na poziciju ministra da nešto poboljša ili da kaos u sustavu održi što postojanijim.
Kome je u interesu devastacija obiteljske medicine u Hrvatskoj, zemlji kolijevci obiteljske medicine, što se može se nazvati i izdajom nacionalnih interesa, a kulminirat će kroz nekoliko slijedećih godina, optužuje KoHOM.
Udruga Kujundžiću poručuje da postoje jednostavna rješenja za koja nije potrebna komplicirana zakonska procedura nego samo dobra politička volja, a ne izbjegavanje jasnih, konkretnih prijedloga i odgovora, te prazna obećanja bez realne podloge koja nudi otkako je došao na čelo ministarstva.