FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U karlovačkoj Općoj bolnici edukacijska vježba trijaže

Autor: Mladen Volarić

KARLOVAC, 9. prosinca 2016. (Hina) - Dvodnevna edukacijska vježba obnove znanja i vještina za radnike koji provode trijažu u hitnoj medicini počela je u petak u karlovačkoj Općoj bolnici, a svoje će znanje obnoviti i proširiti 54 medicinske sestre i tehničara iz Karlovca, Gospića, Koprivnice, Ogulina, Pule, Rijeke, Šibenika, Zaboka i Zagreba.

  Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba-Bujević rekla je polaznicima edukacijske vježbe i njihovim licenciranim nacionalnim instruktorima da je trijaža osnovni alat za kvalitetnu procjenu stanja pacijenata koji dolaze u jedinstveni hitni bolnički prijam, kakav je 5. prosinca 2012. kao prvi u Hrvatskoj uveden upravo u karlovačkoj Općoj bolnici.

 U četiri godine taj je potpuno opremljen hitni bolnički prijam medicinski obradio oko 145 tisuća pacijenata. Taj su posao odradili 22 medicinske sestre i tehničari, pet prvostupnika sestrinstva, jedan magistar sestrinstva, dva liječnika specijalista i tri liječnika specijalizanta hitne medicine uz pomoć konzilijarnih liječnika karlovačke Opće bolnice.
 "Put uspostave tog objedinjenog hitnog prijema bio je ključan za sve odjele hitne medicine u Hrvatskoj. U trijažu sam se u Koprivnici prije šest godina zaljubila jer to je nešto što daje sigurnost našim pacijentima, ali to još nije postavljeno na one najčvršće noge. Kad gledam razvoj trijaže s pozicije onog tko je nadzire i tko skuplja podatke, mogu reći da ona ide velikim koracima naprijed i kad se promijeni filozofija pristupa hitnom pacijentu, shvatit će se prava uloga trijaže", rekla je Maja Grba-Bujević. Put do specijalista hitne medicine traje pet godina, rekla je, dodajući kako oni promijene tu filozofiju kad dođu u odjele.
 Medicinske sestre i tehničari svoje znanje iz trijaže moraju obnavljati svake tri godine kako bi bili u tijeku s razvojem suvremene medicine radi pravilne procjene zdravstvenog stanja svakog zaprimljenog pacijenta, a spajajući teoriju i praksu kroz rad u malim grupama obrađuju trijažu odraslih pacijenata, trudnica, djece, te posebno trijažu u masovnim nesrećama.
 Licencirani nacionalni instruktori za trijažu provode edukaciju po programima osnovnih edukacijskih vježbi za radnike trijaže u hitnoj medicini, a organizatori edukacije su karlovačka Opća bolnica, Hrvatski zavod za hitnu medicinu i Hrvatsko sestrinsko društvo hitne medicine.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙