Smatraju i da je propisivanje velikih doza ovog lijeka pacijentima bez dokaza o njihovoj učinkovitosti neodgovorno.
Upotrebu lijeka, koji se već godinama primjenjuje kod ukočenosti mišića i živčanih oboljenja jer ima opuštajuće djelovanje, odobrile su prije dvije godine francuske zdravstvene vlasti u liječenju ovisnosti o alkoholu.
"Propisivanje baclofena u većim dozama možda je preuranjeno i postupak bi se, po našem mišljenju trebao ponovno razmotriti", smatraju nizozemski znanstvenici, upozoravajući kako vjeruju da se i u drugim europskim zemljama lijek koristi u liječenju alkoholizma bez recepta.
Lijek je doživio posebnu popularnost nakon objavljivanja knjige "Posljednja čaša", francusko-američkog autora Oliviera Ameisena, kardiologa i bivšeg alkoholičara koji je opisao vlastiti eksperiment s lijekom, a uzimao ga je u vrlo velikim dozama te uspio pobijediti vlastitu ovisnost o alkoholu.
Po rezultatima studije francuskih liječnika provedene prije četiri godine pacijenti koji su bili podvrgnuti tretmanu baclofenom u 50 posto slučajeva potpuno su se oslobodili ovisnosti o alkoholu ili su prešli na "normalno" konzumiranje po kriterijima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
No otad je provedeno još nekoliko istraživanja, a pokazalo se da su njihovi rezultati kontradiktorni.
Zadnje istraživanje provedeno je u centrima za liječenje ovisnika o alkoholu u Nizozemskoj na 151 osobi. Ispitanici su bili podijeljeni u tri grupe - prva je dobivala veliku dozu baclofena, druga malu, a treća placebo tabletu. Istodobno su svi na raspolaganju imali pomoć psihoterapeuta.
Pošto su usporedili rezultate, znanstvenici su ustanovili da baclofen nije bio učinkovit ni u grupi koja je primala velike doze, ni u onoj koja je dobivala manje doze lijeka.
"Moramo razmotriti pitanja sigurnosti i nuspojave lijeka", kazao je suautor studije Reinout Wiers sa Sveučilišta u Amsterdamu. "Ni u kojem slučaju ne zatvaramo vrata baclofenu, samo tvrdimo da treba provesti dodatna istraživanja".
"Naša studija je pokazala da je baclofen jednako učinkovit u liječenju alkoholizma kao i psihoterapija, ali da uzimanje lijeka ima i nuspojave. One nisu jake... riječ je o umoru, osjećaju pospanosti, suhoći usne šupljine, no prerano je govoriti o propisivanju ovog lijeka svim pacijentima koji se liječe od ovisnosti o alkoholizmu, kao što je od prije dvije godine slučaj u Francuskoj", zaključio je Wiers.
Po podacima WHO-a svake godine od štetnih posljedica alkoholizma u svijetu umre 3,3 milijuna ljudi, što je oko šest posto svih smrtnih slučajeva u svijetu.