Martin Schulz, njemački socijaldemokrat i trenutni predsjednik Europskog parlamenta (EP), uskoro silazi s te funkcije, te se priprema za izbore koji se iduće godine održavaju u Njemačkoj. Nepisano pravilo glasi da se socijalisti i konzervativci izmjenjuju na funkciji predsjednika EP-a.
Ako Europska pučka stranka (EPP), savez europskih stranaka desnog centra, želi poziciju čelnika EP-a, "trebat će se razgovarati o Tuskovom predsjedavanju Europskim vijećem", rekao je Sandro Gozi, talijanski tajnik za pitanja EU-a.
"Nemoguće je da EPP vodi Europsku komisiju, Europsko vijeće i Europski parlament", istaknuo je Gozi, a prenijela talijanska novinska agencija ANSA.
Talijanski vođa socijalističke frakcije u Europskom parlamentu Gianni Pittella dijeli Gozijevu zabrinutost.
"Desni monopol unutar institucija Europske unije je neprihvatljiv"; napisao je Pitella na svom Facebook profilu.
Raspodjele najviših funkcija su među najtežim odlukama u EU, jer se donose poštujući političku, geografsku i spolnu ravnotežu, većinom nakon pregovora između paneuropskih stranačkih udruženja i država članica.
Europski čelnici su 2014. na funkciju predsjednika Vijeća imenovali Donalda Tuska, konzervativnog bivšeg poljskog premijera, no i talijansku ministricu vanjskih poslova Federicu Mogherini, socijalisticu, kao visoku povjerenicu za vanjsku politiku EU-a.
Iste je godine za predsjednika Europske komisije odabran bivši luksemburški premijer, konzervativac Jean-Claude Juncker, nakon što je EPP osvojio najviše mjesta u EP-u.