"Ta odluka je ništavna, pokazuje nedstatk vizije i ostat će u povijesti zapamćena kao jako loša", rekao Cleik, na konferenciji za novinare koju je prenosila televizija.
Europski parlament je objasnio da je odluka donesena zbog "nerazmjernog odgovora" na neuspjeli državni udar u srpnju, nakon kojeg su turske vlasti pokrenule čistke među kurdskim oporbenjacima i kritički orijentiranim medijima. Tu neobvezujuću rezoluciju, ne treba shvatiti ozbiljno, dodao je Celik.
Tekst, koji su podržale glavne skupine u Europskom parlamentu, konzervativci, socijalisti, liberali i zeleni, odobren je s 479 glasova za, 37 je bilo protiv i 107 suzdržanih.
Prije glasanja je ruski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u srijedu izjavio da odluka Europskog parlamenta o prekidu pristupnih pregovora s Turskom "u našim očima ništa ne vrijedi" te je ponovno optužio Europu da staje na stranu terorističkih organizacija.
Odnosi Ankare i Bruxellesa su se dodatno pogoršali nakon neuspjelog puča, a turska vlada predbacuje Europljanima "nedostatak solidarnosti".
Napetosti su se posljednjih tjedana dodatno pooštrile, a Erdogan spominje organiziranje referenduma o nastavku pristupnog procesa.
Turska bi, kako je rekao, umjesto s EU mogla sklopiti sigurnosni savez s Rusijom i Kinom u sklopu Šangajske organizacije za suradnju.
Turska je zatražila ulazak u EU 1987. i pregovori su službeno počeli 2005. Nakon ubrzavanja u ožujku potpisivanjem sporazuma o migrantima, pregovori su mjesecima na mrtvoj točci.