On je podsjetio kako su se vlasti BiH obvezale provesti presudu Sejdić-Finci do kraja siječnja sljedeće godine kako bi se predstavnici nacionalnih manjina mogli birati na najviše dužnosti u toj zemlji, te u sklopu toga riješiti i neravnopravnost Hrvata, što po njemu predstavlja i obveze iz Kopenhaških kriterija za približavanje BiH prema EU.
"Aktualni izborni zakon u dijelu svojih odredaba razvlašćuje Hrvate BiH. To je iz više razloga nedopustivo, a posebice zato što je Hrvatima u BiH prihvatljiv svaki model koji će omogućiti da odlučuju o izboru hrvatskog člana Predsjedništva BiH i izaslanika u Domu naroda Parlamentarne skupštine. Time ne traže ništa više od jednakog statusa i onoga što već imaju pripadnici druga dva konstitutivna naroda", naveo je Čović u pismu visokoj predstavnici EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Federici Mogherini i europskom povjereniku za proširenje Johannesu Hahnu.
Po njegovim riječima za sve narode i građane BiH neprihvatljiv je daljnji status quo oko ovoga pitanja, a za "Hrvate napose otvorena mogućnost da se izigra njihova legitimna izborna volja i na taj način kompromitira njihova institucionalna prisutnost i djelovanje, što dalje povlači nemogućnost utjecaja na procese odlučivanja bilo da je riječ o zakonodavnoj, izvršnoj ili sudskoj vlasti u BiH".
Čović je ocijenio da će promjena izbornog zakonodavstva pokazati vjerodostojnost oko opredijeljenosti za članstvo u EU svih političkih stranaka u BiH.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, bošnjački predstavnik u tome tijelu, izrazio je u utorak u Bruxellesu sumnju da će se uskoro promijeniti bosanskohercegovačko zakonodavstvo kako bi se popravio položaj Hrvata u toj zemlji, te provela presuda Suda za ljudska prava u Strasbourgu u slučaju Sejdić-Finci kojim je predviđeno da se i predstavnici manjina mogu natjecati na izborima za najviše funkcije u državi.