Jedno solarno stablo vrijedno je oko 65 tisuća kuna, a osim na ulazu Lozovac, stabla su postavljena kod ispostave Nacionalnog parka u Skradinu te na Skradinskom buku.
"Stabla smo postavili na tri najfrekventnije lokacije, a riječ je o proizvodu koji integrira obnovljive izvore energije, omogućava posjetiteljima punjene mobitela, ali i odmor" – rekao je ravnatelj Šakić te dodao da osim odmora i punjenja mobitela, posjetitelji u sklopu stabla mogu vezati svoj bicikl.
Ravnatelj NP Krkao naglasio je da su stabla mali korak na putu prelaska čovječanstva na korištenje obnovljivih izvora energije.
"Naprosto smo kao društvo došli u kritičnu točku te se moramo sve više koristiti obnovljivim izvorima energije. Moramo pokušati spasiti prirodu, čak ne i prirodu, koja će se sama znati nositi sa homo sapiensom, već moramo štititi svoj opstanak na planetu" – objasnio je Šakić te naglasio kako je riječ o proizvodu koji je proizveden u Šibeniku.
Solarno stablo oblikovano je isključivo za Nacionalni park Krka, napomenuo je dizajner Šunjerga te dodao da su maksimalno prilagođena lokaciji.
"Radi se o pametnoj i urbanoj opremi koja nam ne pruža samo mogućnost punjenja mobitela. To je točka komunikacije, susreta, odmora, odnosno nekakav info point. Što se tiče klupe i stalka za bicikle, oni su modularni te se prilagođavaju terenu što znači da se segmenti na različite načine mogu preslagivati. Stablo je tehnički izvedeno da posjetitelji i preko zime, kada je oblačno, mogu puniti mobitele" – poručio je Šunjerga.
Specifičnost stabla je da ima dvije mogućnosti punjenja mobitela, odnosno ima kablove, ali posjetitelji se mogu spojiti i svojim punjačem. Proces izrade od prototipa do rješenja trajao je dvije godine, a dizajner se nada da će svoj proizvod moći plasirati na hrvatsko tržište.