Žestoko osuđujući sektaško nasilje koje provodi Islamska država, ali i ekstremističke skupine prije dolaska ISIS-a, a koje ugrožava opstanak manjina, Petir je podsjetila kako je prije 2003. godine Irak bio dom za 1,4 milijuna kršćana koji na tom prostoru žive više od dvije tisuće godina, a danas je kršćana u Iraku svega oko dvjesto tisuća, dok u samom gradu Mosulu nema niti jednog jedinog kršćanina.
„Crkve su uništene, kršćani otimani i ubijani, a oni koji su preživjeli i ostali u Mosulu, završili su na cesti kao beskućnici. Po nalogu ISIS-a izdan je proglas 2014. godine prema kojemu su svi kršćani morali izabrati hoće li platiti porez i prijeći na islam, napustiti grad ili umrijeti. Sa sobom su smjeli ponijeti samo odjeću koju su nosili na sebi. Svih preostalih 25 tisuća kršćana je napustilo grad i tada je prvi put u povijesti Mosul ostao bez kršćana“, kazala je Petir govoreći na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta.
Referirajući se na oslobađanje Mosula, Petir je izrazila uvjerenje kako će ISIS biti poražen, ali kako je rekla, potrebno je poraziti i njegovu ideologiju te omogućiti inkluzivno demokratsko društvo.
„Možda uspostava samouprave može biti rješenje za kršćane u Ninivi“, kazala je Petir, slijedeći želje samih ninivskih kršćana koji su zabrinuti za zaštitu svojih kršćanskih zajednica nakon ofenzive i oslobađanja grada.
Tog su stava i kršćani izbjegli iz Mosula, a procjenjuje se da ih ima čak 75.000, koji smatraju kako bi im upravo samouprava na području Ninive zajamčila dugoročnu stabilnost na tom području.
Europska unija osigurava humanitarnu pomoć stanovnicima koji pokušavaju pobjeći iz grada Mosula. Ukupno je osigurano 134 milijuna eura humanitarne pomoći Iraku, od kojih 50 milijuna eura ide za pomoć Mosulu. EU će nakon oslobađanja grada posebne napore uložiti u stabilizaciju, uklanjanje improviziranih eksplozivnih naprava te stvaranje uvjeta za sigurni povratak raseljenih osoba.
Petir upozorava da se Irak nalazi ne samo na rubu humanitarne, nego i kulturne i povijesne katastrofe, jer je ISIS pokušao izbrisati povijest kršćanstva u Iraku te ističe kako obnova Iraka i Mosula uključuje i povratak kršćana kao i da bez povratka kršćana ova obnova ne može biti potpuna, navodi se u priopćenju.
Europski parlament usvojio je u četvrtak rezoluciju u kojoj je izrazio potporu iračkoj operaciji oslobađanja Mosula od Islamske države. Zastupnici su u rezoluciji pozvali iračke vlasti da učine sve što je u njihovoj moći kako bi zaštitile civile, bolnice i škole u toj akciji. Istaknuli su također da džihadisti Islamske države moraju odgovarati na svoje zločine i genocid nad kršćanima, jezidima i drugim manjinama pred Međunarodnim kaznenim sudom (ICC).