FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

70. obljetnica mosta na Rječini koji je ponovno povezao Rijeku i Sušak

Autor: Helena Šupraha

RIJEKA, 24. listopada 2016. (Hina) - U povodu 70. obljetnice izgradnje mosta preko Rječine na Titovu trgu u središtu Rijeke, koji je ponovno povezao Rijeku i Sušak, u obližnjem hotelu "Kontinental" u ponedjeljak je održana prigodna svečanost, a na mostu je otvorena izložba fotografija Tamare Morić i Miljenka Smokvine "Most na kojem su se susrele obale grada koji teče.....".

 Suautorica izložbe i predsjednica Kluba Sušačana Tamara Morić rekla je da je most srušen u Drugome svjetskom ratu, kada su porušeni svi mostovi preko Rječine. Novi most na Titovu trgu, koji danas zahvaljujući svojoj površini i obliku služi kao trg i prometnica, obnovljen je i pušten u promet 23. listopada 1946.

Tamara Morić naglasila je da je tim događajem obilježen završetak obnove  i pripojenja Rijeke i Istre matici zemlji. Dodala je da će uskoro biti i 90. obljetnica izgradnje pograničnoga željezničkog mosta preko Rječine, koji je bio pušten u promet 31. prosinca 1926., u doba talijanske okupacije, kada je na Rječini bila granica Kraljevine Italije i Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

Klub Sušačana ima veliki fundus građe o izgradnji Sušaka i mostova pa je odlučeno da se ona pokaže javnosti, rekla je Morić i pozvala sve one koji svoja nezadovoljstva iskazuju pisanjem neprimjerenih poruka na povijesnim spomenicima da se suzdrže od toga. Zaželjela je da Rijeka ostane grad tolerancije i suživota.

 Miljenko Smokvina podsjetio je da je na Rječini bilo izgrađeno 30-ak mostova te da su oni najbolje dokumentirani na starim fotografijama i razglednicama.

 Gradonačelnik Vojko Obersnel rekao je da je nakon Drugoga svjetskog rata i oslobođenja izgradnjom mosta na Rječini završeno razdoblje kad je Rječina bila umjetna granica između Rijeke i Sušaka. 

 Podsjetio je na govor tadašnjeg predsjednika Josipa Broza, koji je u ratom porušenoj Rijeci prigodom otvorenja mosta podsjetio na vrijednosti antifašizma i poslao političku poruku za konačno i službeno pripajanje zone B matici domovini.

 Obersnel je istaknuo da je riječ o prvom izgrađenom mostu nakon što je u ratu oštećeno ili uništeno svih 15 mostova preko Rječine. Projektanti i graditelji s arhitektom Krunoslavom Tonkovićem na čelu mislili su na budućnost pa su izgradili dva mosta u jednom - "cestovni dio, jedan od najprometnijih u gradu, i pješački dio, koji je desetljećima okupljalište, posebice mladih", rekao je Obersnel i dodao da je na mostu 20-ak godina i skulptura jednog od najpoznatijih hrvatskih i riječkih književnika Janka Polića Kamova.

 "Ovo je most povezivanja i razumijevanja i most ujedinjenja, a to su temelji nove Europe koja antifašizam stavlja na najvišu razinu svojih temelja i vrijednosti", zaključio je Obersnel. 

 

(Hina) xhsup yvkn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙