"Kampanja je započela 2009. kada smo bilježili 300.000 neosiguranih vozila, dok se danas taj broj procjenjuje na 50.000. To je veliki uspjeh s obzirom da su štete po neosiguranim vozilima manje za 75 posto", istaknuo je direktor HUO-a Hrvoje Pauković na konferenciji za novinare. Upozorio je da ako vlasnik vozila skrivi nezgodu, a nema osiguranje od automobilske odgovornosti, neograničeno odgovara za nastalu štetu koja može biti i do nekoliko desetaka milijuna kuna, a kazne su do 50.000 kuna.
HUO isplaćuje štetu oštećenicima i ima zakonsko pravo tražiti povrat cjelokupnog iznosa od vlasnika odnosno vozača neosiguranog vozila, kazao je Pauković. Upozorio i da se vlasnici koji izbjegavaju plaćanja obaveznog osiguranja izlažu velikim rizicima, država i cjelokupno društvo gube prihod, a gubici se prelijevaju na one koji uredno podmiruju svoje obaveze. Prosječna starost vozila u Hrvatskoj je viša od 13 godina, a neosigurana i neregistrirana vozila predstavljaju dodatan riziku u prometu, upozorio je Pauković.
Prema MUP-ovim podacima u devet mjeseci 2016. zabilježeno je 11.227 prekršaja upravljanja neosiguranim i neregistriranim vozilima koja nisu obavila tehnički pregled. U nesrećama s poginulim osobama sudjelovalo je 307 vozila, a od toga broja njih 24 ili 7,88 posto nije bilo osigurano, naglasio je v.d. voditelja Službe za sigurnost cestovnog prometa MUP-a Josip Mataija.
Najavio je da će prometna policija pomoću mobilnih uređaja sa sustavom za automatsko prepoznavanje registarskih pločica (ANPR) identificirati neregistrirana vozila i sankcionirati prekršitelje. Sustav je djelo hrvatskih programskih stručnjaka i instaliran je u devet policijskih uprava i Mobilnoj jedinici prometne policije. Kamere ANPR-a očitavaju i do 10 vozila u sekundi s točnošću 90 posto danju ili noću, u uvjetima smanjene vidljivosti te pri brzinama većim od 200 kilometara na sat. Sustav prepoznaje registarske oznake svih EU država, BiH, Srbije, Crne Gore i Makedonije, kao i troredne registarske oznake mopeda i motocikla, pojasnio je Mataija.