"Novi indeks razvijenosti po prvi će puta osim ekonomskih obuhvaćati demografske kriterije budući da su oni vrlo bitni zbog odljeva stanovništva, starosne dobi i slično. S prijedlogom novog indeksa koji bi se trebao primjenjivat od 1. siječnja iduće godine, dobit ćemo 50-ak novih jedinica lokalne regionalne samouprave koje će biti obuhvaćene tim indeksom i promijeniti stupanj razvijenosti prelazeći iz druge u prvu kategoriju ili iz treće u drugu", kazao je ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Tomislav Tolušić.
Indeks razvijenosti vrlo je bitan, kroz njega se potiče razvoj manje razvijenih područja, a na njega se vežu i natječaji za novac iz EU-ovih fondova, kaže Tolušić.
Smatra da je dosadašnji indeks pokazao niz manjkavosti, na štetu dobrog dijela jedinica lokalne i regionalne samouprave.
Sada će se, kako je rekao, napokon znati tko je razvijen, a tko ne te da će se na temeljem toga definirati priprema natječaja za fondove EU-a.
"Nije poanta EU-ovih fondova razvijati isključivo Zagreb, već je njihov primarni cilj razvijati nerazvijena područja", ističe Tolušić.
Preporuke za novi indeks razvijenosti uz ostalo obuhvaćaju promatranje stope obrazovanja odnosno udjel obrazovanih s visokom stručnom spremom u ukupnom stanovništvu između 20 i 65 godina, a uvodi se i indeks starenja kao udio osoba s više od 65 godina u odnosu na mlade do 20 godina.
Nadalje, umjesto dosadašnjeg jednostranog, ekonomskog pokazatelja, uvodi se dvojni indeks. Ekonomski će obuhvaćati stopu nezaposlenosti, dohodak po stanovniku i izvorni proračunski prihod, a demografski stopu obrazovanja, indeks starosti i gustoću stanovništva.
Indeks bi se trebao ažurirati svake tri godine, umjesto dosadašnjih pet.
Tolušić je izvijestio i da njegovo ministarstvo radi i na indeksu siromaštva te najavio skoro potpisivanje ugovora za šest ratom pogođenih i osiromašenih područja (Knin, Vukovar, Petrinja, Beli Manastir, Darda i Benkovac) čiji će se razvoj financirati sa 120 milijuna eura.