Više od 60 posto ocijenjenih nacija već je postiglo ciljeve smanjivanja smrtnosti majki i djece, pokazalo je to istraživanje, prvo takve vrste provedeno dosad. No, pokazalo je i da niti jedna zemlja dosad nije ostvarila svih devet grupa ciljeva u vezi zdravlja, među kojima su i iskorjenjivanje tuberkuloze i HIV-a te smanjivanje sklonosti djece pretilosti te općenito sklonosti nasilju.
Na vrhu ljestvice je Island, potom slijede Singapur i Švedska, zahvaljujući dobrim sanitarnim odredbama, kao i onima o zaštiti zdravlja te ostvarenom napretku u rješavanju problema 'bogatog svijeta', poput debljine, kroničnih bolesti, nasilja i povreda u cestovnim prometnim nesrećama.
Na dnu liste su Srednjoafrička Republika, Somalija i Južni Sudan.
Hrvatska bilježi visoke postotke ostvarenja postavljenih ciljeva u vezi zdravlja. Najlošije stoji kod ciljeva smanjivanja ovisnosti o cigaretama i osiguravanja univerzalnog pristupa brizi o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, koje uključuje obiteljsko planiranje i suvremenu kontracepciju.
Od zemalja iz susjedstva, bolje od Hrvatske rangirane su Slovenija, na 25. mjestu, Austrija na 31. mjestu i Mađarska na 36. mjestu.
UN-ovi ciljevi održivog razvoja kreću se u širokom rasponu od osiguravanja dostupnosti hrane i vode do rješavanja pitanja siromaštva i klimatskih promjena te poboljšanja zdravlja do 2030. godine.
"Ovo je početna točka za daljnja istraživanja o tome zašto zemlje imaju slabu ili dobru izvedbu", kazao je Stephen Lim, profesor koji prati globalno zdravlje na Institutu za mjerenje zdravlja i evaluaciju na Sveučilištu u Washingtonu. Najavio je redovita godišnja istraživanja kako bi se osigurao napredak po pitanju zdravlja ljudi te prenošenje uspješnih primjera u postizanju zdravstvenih ciljeva na sve zemlje.