FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Dijagnosticirani rak prostate jednako se razvija s terapijom ili bez nje

Autor: Marijana Hajdić Gospočić

LONDON, 15. rujna 2016. (Hina/AFP) - Rizik od smrtnog ishoda kod muškaraca kojima je dijagnosticiran rak prostate deset godina nakon postavljene dijagnoze vrlo je malen, bez obzira na to je li pacijent bio podvrgnut kirurškom zahvatu i zračenju ili nije, pokazali su rezultati istraživanja nedavno provedenog u Sjedinjenim Državama. 

Rezultati kliničke studije provedene na 1643 pacijenta u dobi između 50 i 69 godina objavljeni su u zadnjem broju časopisa New England Journal of Medicine. 

Pacijenti iz grupe nasumično su odabrani za potrebe istraživanja: dio ih je podvrgnut kirurškom odstranjenju tumora, dio zračenju, a preostala grupa je podvrgnuta redovnom nadzoru i liječničkim kontrolama, odnosno redovnim posjetima klinikama u kojima su im obavljeni pregled prostate, biopsija i PSA test. Specifični antigen prostate (PSA) je tumorski marker. Pacijentima iz zadnje grupe mjerila se razina antigena koji pokazuje kojom brzinom bolest napreduje. 

U desetogodišnjem razdoblju nakon dijagnosticiranog karcinoma prostate umrlo je 16 pacijenata. Od toga su osmorica bila iz grupe pod liječničkim nadzorom, petorica iz grupe podvrgnute kirurškom odstranjenju tumora i četvorica iz grupe podvrgnute zračenju. Pacijenti iz grupe pod liječničkim nadzorom bili su u većoj opasnosti da njihov tumor metastazira. 

"Rezultati ovog istraživanja pokazali su da muškarci kojima je utvrđeno postojanje raka prostate, a bolest im se redovito pratila na pregledima, nisu bili u puno većoj opasnosti od pacijenata iz ostalih dviju grupa. Usto su izbjegli potencijalno štetan učinak i nuspojave koje često uslijede nakon operativnih zahvata, a odnose se na spolnu disfunkciju i probavne smetnje", rekao je profesor genetike na britanskom Sveučilištu Newcastle, John Burn, koji nije sudjelovao u studiji. 

Između 40 i 50 posto muškaraca kojima se u Sjedinjenim Državama dijagnosticira rak prostate, odnedavno za terapiju bira aktivan liječnički nadzor, pokazala je ovogodišnja anketa. Velika većina muškaraca koji obole od raka prostate, ne umru od njegovih posljedica, podaci su Američke udruge za borbu protiv raka. 

Bolest najčešće napreduje iznimno sporo, iako ima i fatalnih slučajeva. 

Savjetodavna grupa neovisnih stručnjaka, koju je 2012. izabrala savezna vlada preporučila je da se više ne pribjegava rutinskom screeningu raka prostate uz pomoć PSA-testa. Liječnici iz grupe zaključili su da se brojni tumori nikad ne razviju u tolikoj mjeri da postanu prijetnja pacijentima te da su kirurški zahvat ili zračenje vrlo često nekorisni, a imaju štetan sekundarni učinak. 

U Sjedinjenim Državama godišnje se dijagnosticira oko 181.000 slučajeva raka prostate, a u 2016. evidentirano je 26.000 smrtnih ishoda bolesti. 

Prosječna dob postavljanja dijagnoze je u 66. godini života, a bolest vrlo rijetko pogađa muškarce mlađe od 40 godina. 

 

 

 

 

 

 

 

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙