Na primjerima iz BiH, Njemačke i SAD-a udruga navodi koliko će pojedini birači morati putovati do svojih biračkih mjesta, kako bi iskoristili svoje Ustavom zajamčeno pravo, i koliki će im to trošak stvoriti. U ime obitelji poručuje kako je krajnje vrijeme da se našim državljanima izvan domovine omogući dopisno i elektroničko glasovanje, što je u sklopu građanske inicijative "Birajmo zastupnike imenom i prezimenom" zatražilo 380.000 građana.
"Pravo glasa je temeljna sloboda u svakom demokratskom sustavu. (...) I na svom nacionalnom teritoriju i u inozemstvu, nacionalna zajednica zadržava temeljna demokratska prava u odnosu na svoju zemlju, kao što je pravo glasa, stoji u Rezoluciji 1591 (2007) Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, gdje se svim državama članicama, ako još nisu, preporuča uvođenje glasovanja na daljinu, primjerice dopisnog i elektroničkog, kao što je to omogućeno u većini država EU, i u susjednoj Sloveniji i BiH", navode iz Udruge U ime obitelji.
Naglašavaju kako se u BiH može glasovati u četiri grada. To su Sarajevo, Mostar, Banja Luka i Tuzla.
Birači koji žive u Livnu, do najbližeg biračkog mjesta, koje je u Mostaru, u jednom smjeru moraju putovati oko dva sata i prijeći 120 kilometara. To znači da sveukupno na glasovanje moraju potrošiti četiri sata i prijeći preko 240 kilometara, što će im samo u benzinu stvoriti trošak od preko 50 konvertibilnih maraka ili 200 kuna, navode u priopćenju.
U Njemačkoj se može glasovati u šest gradova: Berlinu, Münchenu, Düsseldorfu, Stuttgartu, Frankfurtu i Hamburgu. Birači koji žive u Kölnu, u kojem živi oko 3500 Hrvata, do najbližeg biračkog mjesta, koje je u Frankfurtu, trebaju također putovati oko dva sata i prijeći oko 200 kilometara. Njima će za ostvarenje svoga biračkog prava ukupno trebati četiri sata, a trošak putovanja će iznositi više od 50 eura.
U SAD-u se može glasovati u četiri grada: Chicagu, Los Angelesu, New Yorku i Washington DCu. Birači koji žive u Pittsburghu, u kojemu je sjedište Hrvatske bratske zajednice, su praktički onemogućeni u glasovanju, osim ako se ne odluče putovati avionom do najbližeg biračkog mjesta u Washington DC-u ili potrošiti osam sati na putovanje automobilom.
"Uz otežan ili nemoguć pristup biračkim mjestima zbog njihove udaljenosti, podsjećamo da se na biračkim mjestima u Mostaru na mogućnost pristupa biračkom mjestu na prethodnim predsjedničkim i parlamentarnim izborima čekalo satima, čime se glasače obeshrabrivalo da uopće izađu na izbore", navodi U ime obitelji.
"Ovakvi uvjeti su diskriminatorni prema Hrvatima s prebivalištem izvan Republike Hrvatske, te da su prekršena njihova Ustavom zajamčena prava. Očekujemo da hrvatski državljani koji žive izvan Hrvatske prestanu biti tretirani kao građani drugog reda", poručila je Udruga U ime obitelji.