„Međutim, sustav zdravstvene zaštite u Vukovarsko-srijemskoj županiji, unatoč financijskim pa i kadrovskim problemima u vinkovačkoj i vukovarskoj bolnici, funkcionira dobro, no izvjesno je da će se daljnjom decentralizacijom morati osigurati stimulativna sredstva za liječnike koji žele ostati i raditi u manje razvijenim krajevima dakle i u ovom našem pograničnom području“, rekao je župan Galić.
Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije Kata Krešić ocijenila je da organizacija primarne zdravstvene zaštite kao i sekundarne bolničke, unatoč svim objektivnim poteškoćama koje postoje u cjelokupnom sustavu zdravstva, na području županije zadovoljava sve temeljne javnozdravstvene kriterije, dakle sveobuhvatnost i podjednaku dostupnost.
Naglasila je važnost kvalitetnoga zdravstvenoga kadra te potrebu stimuliranja visokoobrazovanih zdravstvenih djelatnika koji su spremni raditi u manje atraktivnim krajevima Hrvatske.
Ravnateljica Krešić podsjetila je na poplave u Gunji iz 2014. godine kao i prošlogodišnju migrantsku krizu gdje je vukovarsko-srijemski javnozdravstveni sustav, dakle i hitna služba i domovi zdravlja i bolnice, stavljen na „velik test koji je uspješno položio“.
„Janozdravstvena mreža, organizirana ovako kako je, mora se održati i dalje jer se pokazala iznimno učinkovitom“, istaknula je Krešić.
Vukovarska bolnica prijavljuje se za projekt dnevne bolnice i dnevne kirurgije
Ravnateljica Opće bolnice Vukovar dr. Vesna Bosanac rekla je da je bolnica kvalitetno obnovljena, dobro opremljena pa i kadrovski ekipirana.
Najavila je da će tijekom rujna bolnica prijaviti novi projekt vrijedan 49 milijuna kuna, a odnosi se na poboljšanje dnevne bolnice i dnevne kirurgije. „Riječ je o bespovratnim sredstvima iz europskih fondova, a realizacijom projekta vukovarska će bolnica značajno podići kvalitetu zdravstvene zaštite“, rekla je dr. Bosanac.
Unatoč financijskim problemima, nesaniranom starom dugu od 24 milijuna kuna i generiranju novog, „…možemo biti ponosni na kvalitetu usluge koja se pruža pacijentima kako u vukovarskoj tako i u vinkovačkoj bolnici“, dodala je.
Vinkovački gradonačelnik Mladen Karlić, inače liječnik internist, također je ocijenio da je zdravstveni sustav u Vinkovcima kao i u cijeloj županiji dobro organiziran, no da je potrebno doraditi sustav organizacije rada kao i kadrovske probleme. Najavio je da vukovarska i vinkovačka bolnica rade na zajedničkom projektu kojim bi troškove edukacije i specijalizacije liječnika kandidirali prema EU fondovima.
Opća bolnica Vinkovci unazad tri godine ostala je bez 23 liječnika specijaliste, trenutačno je u bolnici 103 liječnika, a potrebno je 150, s tim da je na specijalizaciji u samoj bolnici kao i u drugim bolnicama i klinikama 42 specijalizanta vinkovačke bolnice.