Svečano obilježavanje tjedna u kojemu je završila opsada počinje 4. rujna otkrivanjem spomen-ploče u čast Nikole Šubića Zrinskog u Zrinu, dan kasnije otkrit će se poprsje u Šenkovcu, 7. rujna održat će se središnja proslava u Sigetu, a 9. rujna Hrvatski dan u Sigetu.
"Riječ je o jednom od najznačajnijih događaja u povijesti Hrvatske, Mađarske i Europe, budući da je zaustavljanje moćne osmanske vojske na putu prema Beču bio prijelomni trenutak za zapadnu kulturu i civilizaciju koji je promijenio tok povijesti za nekoliko sljedećih stoljeća", ističe se u najavi HAZU-a.
Ova je godina u Hrvatskoj i Mađarskoj proglašena Godinom Nikole Šubića Zrinskog, hrvatskog bana od 1542. do 1556. godine, kojega je njegova junačka pogibija pretvorila u hrvatskog i mađarskog nacionalnog junaka koji simbolizira junaštvo, požrtvovnost i domoljublje, dodaje se.
Stoga se u obje zemlje tijekom rujna, listopada i studenog održavaju središnje manifestacije kojima će se obilježiti jubilej, u Hrvatskoj njihovo održavanje koordinira posebno povjerenstvo na čelu s predsjednikom HAZU-a, akademikom Zvonkom Kusićem, a slično povjerenstvo djeluje i u Mađarskoj.
Spomen ploča u čast Zrinskog otkrit će se 4. rujna na ruševinama Starog grada Zrina po kojem je obitelj Zrinski dobila ime, dok će se njegovo poprsje otkriti u Šenkovcu kraj Čakovca gdje se nalazi mauzolej obitelji Zrinski.
Isti dan Hrvatska pošta i Mađarska pošta izdat će zajedničku poštansku marku posvećenu Nikoli Šubiću Zrinskom i 450. obljetnici Sigetske bitke.
Središnja svečanost jubileja održat će se u Szigetvaru, u nazočnosti mađarskog predsjednika Janosa Adera i hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.
U organizaciji hrvatskog Ministarstva kulture, hrvatskih diplomatsko-konzularnih predstavništava u Mađarskoj te hrvatske zajednice iz Mađarske ondje će se organizirati i Hrvatski dan, na kojemu će s nizom prigodnih kulturnih programa sudjelovati Međimurska županija, gradovi Čakovec, Koprivnica i Slatina te Hrvati iz Mađarske, kao i drugi umjetnici iz Hrvatske.
Taj će se dan u Pečuhu održati sastanak župana hrvatskih i mađarskih županija povezanih s obitelji Zrinski na temu "Kulturni turizam, nematerijalna kulturna baština – brand Zrinskih", s ciljem daljnjeg unapređenja suradnje na području razvoja kontinentalnog turizma i kulture.
Niz kulturnih događanja posvećenih 450. obljetnici u narednim mjesecima
Priređen je i niz kulturnih događaja - u Državnoj operi u Budimpešti osječki HNK će 18. rujna izvesti operu "Nikola Šubić Zrinjski" Ivana Zajca, dok će se 16. rujna u Osijeku izvesti mađarski rock mjuzikl "Zrinyi".
Muzej Međimurja u Čakovcu za 16. rujna priprema izložbu o Sigetskoj bitci na kojoj će po prvi put biti izloženi kaciga i sablja Nikole Šubića Zrinskog koji se čuvaju u Beču. Zrinskom u čast 19. rujna otkrit će se spomen-ploča na Starom gradu Zrinskih u Čakovcu.
Kao jedna od središnjih točaka obilježavanja 450. obljetnice Sigetske bitke najavljen je međunarodni znanstveni skup o Sigetskoj bitci i Nikoli Šubiću Zrinskom koji pripremaju HAZU, Hrvatski institut za povijest, Hrvatski studiji i Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu te Hrvatsko katoličko sveučilište.
Skup će se održati 20. i 21. listopada u palači HAZU, a uz hrvatske povjesničare sudjelovat će i povjesničari iz Mađarske, Turske i Bosne i Hercegovine.
Tom će se prigodom u palači HAZU 19. listopada održati i svečana akademija kojom će se obilježiti 450. obljetnica Sigetske bitke i pogibije Nikole Šubića Zrinskog.
Jubilej će obilježiti i XIII. Međunarodni kroatistički znanstveni skup u organizaciji Znanstvenog zavoda Hrvata u Mađarskoj 21. i 22. listopada u Pečuhu, dok se za jesen u Ozlju planira književno-znanstveni skup o Ozaljskom književnom krugu. Za 23. i 24. rujna međunarodni znanstveni skup u Čakovcu planira i Zrinska garda.
Družba "Braća Hrvatskoga Zmaja" 15. listopada u HNK u Zagrebu organizira dobrotvornu izvedbu opere "Nikola Šubić Zrinjski" za prikupljanje sredstava za obnovu Starog grada Ozlja.
U Zagrebu će se od 2. do 4. studenog održati i međunarodni znanstveni skup "Odjeci bitke kod Sigeta i mita o Nikoli Šubiću Zrinskom u umjetnosti" u organizaciji Hrvatskog muzikološkog društva, Hrvatskih studija i Hrvatskog instituta za povijest pod pokroviteljstvom Sveučilista u Zagrebu.
Tada će se održati i koncert vokalnih, simfonijskih i klavirskih djela posvećenih Nikoli Šubiću Zrinskog čiji autori su hrvatski, mađarski i austrijski skladatelji, u izvedbi studenata i profesora Muzičke akademije u Zagrebu te gostiju.
U Mađarskom institutu u Zagrebu 17. studenog održat će se književna večer "Hrvatska i mađarska Zrinijada".
Matica hrvatska i Društvo hrvatskih književnika za jesen pripremaju nekoliko izdavačkih projekata – knjigu hrvatskih epskih i lirskih književnih radova o Sigetskoj bitci pod naslovom "Nikola Šubić Zrinski u hrvatskom stihu", reprint djela Petra Zrinskog "Adrianskoga mora sirena" te objavu romana za mlade s temom Sigetske bitke. Autor će se izabrati putem natječaja, a rezultat će se objaviti 15. rujna.
Organizirat će se i dvije likovne kolonije na temu obitelji Zrinski i Nikole Šubića Zrinskog u Zrinu i Gvozdanskom, izložbe u Hrvatskoj Kostajnici i Glini o uspostavi i funkcioniranju Vojne krajine te ulozi Zrinskih u stvaranju obrambenog sustava protiv Osmanlija. U Sisku će se promovirati roman "Bitka" Alena Samboleca, a u planu su i prigodna sportska događanja.
Najavljeni događaji nastavak su bogatog programa koji je tijekom ove godine već održan u povodu 450. obljetnice Sigetske bitke, od velikog znanstvenog skupa do izvedbe opere "Nikola Šubić Zrinjski" zagrebačkog HNK na Trgu kralja Tomislava.