OI Rio - Zlato za Vivianija, Cavendishu srebro

Autor: Denis Lugarić

RIO DE JANEIRO, 15. kolovoza 2016. (Hina) - Talijanski biciklist Elia Viviani osvojio je zlatnu medalju na olimpijskim igrama u Rio de Janeiru u disciplini omnium.

Omnium je biciklistički višeboj u kojem se pobjednik dobiva zbrajanjem rezultata nastupa u više različitih disciplina (brzinska vožnja, dohvatna vožnja, leteći krug,,,)

Viviani je na koncu pobijedio sa 207 bodova, drugi je bio Britanac Mark Cavendish sa 194 boda, dok je broncu osvojio zlatni iz Londona Danac Lasse Norman Hansen sa 192 boda.

Viviani je član biciklističke momčadi Team Sky, a prošle godine je ostvario jednu etapnu pobjedu na Giro d'Italia. U karijeri ima i dva srebra i broncu sa svjetskih prvenstava u biciklizmu na pisti. Cavendishu, jednom od najboljih sprintera današnjice, bila je ovo prva olimpijska medalja. Cavendish je u karijeri ostvario 30 etapnih pobjeda na Tour de Franceu, 15 na etapama na Giru d'Italia, a osvojio je i tri zlatne medalje na svjetskim prvenstvima na pisti.