"Petak je dan kada se najviše troši, a nedjeljom najmanje. Najveći se broj računa izdaje u srpnju i kolovozu, dnevno i do devet milijuna. Izvan turističke sezone, uoči Badnjaka i do osam milijuna računa, a najviše se potroši dan prije Velike Gospe, 14. kolovoza", kazala je pomoćnica ravnatelja Porezne uprave Gordana Marić govoreći o rezultatima fiskalizacije na ovotjednoj radionici Hrvatske gospodarske komore "Fiskalizacija – prelazak na TLS protokol" namijenjenoj informatičkim tvrtkama koje se bave izradom za to predviđenih rješenja.
Fiskalizacija u prometu gotovinom, koja podrazumjeva da svaki račun prilikom izdavanja mora proći kroz sustav Porezne uprave, koja će mu dodijeliti jedinstveni identifikator račun (JIR), u Hrvatskoj je uvedena od 1. siječnja 2013. godine. Od tada do danas kroz sustav Porezne uprave fiskalizirano je osam milijardi računa, a sustav nikada nije pao.
"Uvedena je kontrola u prometu gotovinom, unaprijeđeni su postupci poreznog nadzora te je podignuta svijest kupaca o važnosti uzimanja računa. Uz povećanje oporezivih usluga, fiskalizacijom se omogućuje usporedba prometa iz ureda, a najstrože se kažnjavaju prekršitelji nakon ponovljenog prekršaja", istaknula je Marić, objasnivši da je već prve godine nakon uvođenja fiskalizacije porastao broj oporezivih računa za 17,8 posto u odnosu na 2012. godinu.
Radionicu su u HGK organizirali kako bi se IT tvrtke upoznale s novostima u sustavu te prilagodile svoja softverska rješenja, a iz HGK najavljuju da će organizirati i edukaciju za porezne obveznike, kako bi znali kakvu opremu za fiskalizaciju trebaju nabavljati.
Naime, sustav fiskalizacije prelazi s postojećeg sigurnosnog protokola za enkriptirani promet između klijenata i poslužitelja SSL (Secure Sockets Layer) na sigurniji, TLS (Transport Layer Security) protokol. Testna okolina u kojoj IT tvrtke mogu isprobati svoja rješenja za fiskalizaciju s protokolom TLS, otvara se 1. rujna, a fiskalizacija pomoću protokola SSL neće biti moguća nakon 9. siječnja 2017., navode iz HGK.