"Mislim da to ne bi trebalo odbaciti u ovoj fazi", kazala je Sturgeon.
Glasači u Škotskoj odbili su 2014. neovisnost Škotske, ali su u najvećem broju poduprli ostanak zemlje u Europskoj uniji na referendumu o izlasku Britanije uz EU 23. lipnja, nakon čega je Strugeon sugerirala da bi moglo doći i do novog glasanja o izlasku Škotske iz Ujedinjenog Kraljevstva.
Nova britanska premjerka Theresa May sastala se u petak, odmah po stupanju na dužnost, sa škotskom premijerkom. Ona je poslije sastanka izjavila da Britanija neće pokrenuti formalne razgovore o rastavi s Europskom unijom sve dok ne bude dogovoren "britanski pristup", nastojeći time umiriti Škote koji se snažno protive Brexitu.
"Spremna sam saslušati sve opcije i jasno sam danas rekla škotskoj premijerki kako želim da škotska vlada bude u potpunosti angažirana u našim pregovorima", kazala je May dodavši da je već kazala da namjerava "aktivirati članak 50 dok ne budem mislila da imamo jedinstven britanski pristup i ciljeve za pregovore".
Istodobno je jedna od troje kandidata za čelno mjesto najjače oporbene Laburističke stranke Angela Eagle, izjavila u nedjelju kako sve britanske političke stranke trebaju postići dogovor oko uvjeta britanskog izlaska iz Unije.
"Trebamo utvrditi uvjete izlaska i o tome se sve stranke trebaju dogovoriti", kazala je Eagle.