Istaknuo je to glavni direktor GSK za Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju i Albaniju Stijn Calcoen, čvrsto uvjeren kako se kodeks Europskog udruženja inovativnih farmaceutskih kompanija (EFPIA) treba provoditi u duhu otvorenosti u kojem je napisan.
„Nećemo raditi s onima koji ne pristaju na to da javno objavimo suradnju i transfere vrijednosti. Za GSK, objava transfera vrijednosti tek je dio naše politike transparentnosti“, poručio je Calcoen u razgovoru za Hinu.
A takvih je u Hrvatskoj samo 12 posto liječnika koji surađuju s inovativnim farmaceutskim kompaniama. Naime, samo toliko ih je dalo pristanak da se javno objavi njihova pojedinačna suradnja i prijenos vrijednosti u protekloj godini na internetskim stranicama 25 inovativnih farmaceutskih kompanija koje posluju u Hrvatskoj.
Etički kodeks obvezao je kompanije da prvi put ovih dana na svojim internetskim strancima objave imena liječnika i zdravstvenih ustanova te podatke o tzv. novčanim prijenosima vrijednosti u njihovu korist tijekom prošle godine.
To uključuje iznose donacija i sponzorstava, naknada za usluge predavanja, te podatke o plaćenim putnim troškovima, smještaju i kotizaciji za sudjelovanje na stručnim skupovima i kongresima.
S obzirom na zakon o zaštiti osobnih podataka, liječnicima koji nisu dali svoj pristanak, nije otkrivan identitet, a takvih je u Hrvatskoj - 88 posto.