“Mislim da se radi o lošoj odluci od koje će najteže posljedice imati građani Ujedinjenog Kraljevstva. Osobno mi je žao onih mojih kolega europarlamentaraca koji su iskreni zagovornici britanske otvorenosti te europskog i svjetskog zajedništva“, kazao je, napomenuvši ipak da su britanski građani takvu odluku donijeli demokratskim putem i da je treba poštivati.
Europa, nakon izlaska Ujedinjenog Kraljevstva može ići u dva smjera, smatra Radoš. Budući da je Ujedinjeno Kraljevstvo uvelike otežavalo proces donošenja odluka unutar EU-a i iskazivalo euroskeptičnost, moguće je da Unija sada krene putem lakšeg i kvalitetnijeg dogovaranja o zajedničkim politikama. No Europa ima poteškoća i bez Velike Britanije. Stoga njezin izlazak može potaknuti slične procese i u ostalim zemljama članicama EU-a, upozorava Radoš i dodaje kako se treba voditi računa i o posljedicama Brexita za transatlantske odnose.
„Budući da je Velika Britanija bila najsnažniji zagovornik politika SAD-a u Europi, njezin izlazak iz EU-a sigurno će imati značajne posljedice i na širem geopolitičkom planu“, zaključuje Radoš, navodi se u priopćenju.