Udruga je ponovila svoj zahtjev za zakonskim izmjenama kojima bi se ukinula odredba o 30 posto obveznih ordinacija pod domovima zdravlja. Traže zapošljavanje dodatnih liječnika, te pravo na decentralizirana sredstva (godišnje 300-500 milijuna kuna ) kako bi opremili svoje ordinacije i poboljšali kvalitetu zdravstvene usluge, navodi se u priopćenju udruge.
Upozoreno je na nedostatak ljudskih resursa i materijalnih mogućnosti u primarnoj zdravstvenoj zaštiti te važnost da se raspiše natječaj za koncesije ako se u Hrvatskoj želi zadržati obiteljske liječnike.
Do sada je, kažu, prikupljeno više od 50 zahtjeva za odlazak na rad u inozemstvo, uglavnom koncesionara te da zapanjuje indolentnost i nezainteresiranost zdravstvene administracije iz koje god političke opcije dolazila.
HUKPZZ ponavlja kako danas u PZZ-u nedostaje 1200 liječnika, broj osiguranika po timu je nedopustivo prevelik, vrijeme rezervirano za potrebe osiguranika je nedopustivo kratko (prosječno 3-5 min ) broj dnevnih dolazaka je neizdrživ ( 80-120 ) , omjer liječnika u PZZ:SKZZ je 1:4 ( u zemljama EU omjer je 4:1 ), a nepovoljni omjer zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika dodatno otežava funkcioniranje sustava.
Upozoravaju da u svim jedinicama lokalne samouprave kronično nedostaje liječnika. "Nedopustivo je da jedinice lokalne samouprave planiraju sredstva za asfaltiranje cesta, fontane, parkova za pse, vozni park uposlenika umjesto da se primarno fokusiraju na rješavanje potreba u zdravstvenoj skrbi", ističe se u priopćenju koje potpisuje predsjednica udruge Josipa Rodić.