FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Geografija Brexita: Engleska unutrašnjost protiv svih

Autor: Domagoj Janković

LONDON, 21. lipnja 2016. (Hina/AFP) - Velika Britanija se i geografski podijelila na pitanju ostanka u Europskoj uniji jer veliki gradovi i Škotska većinom žele ostanak u EU, dok u unutrašnjosti Engleske favoriziraju Brexit.

"Ovo je utakmica engleske unutrašnjosti protiv Londona i Kelta", sažeo je bivši čelnik agencije za ispitivanje javnog mišljenja YouGov Peter Kellner.

London, glavni grad sa svojih 8,6 milijuna stanovnika i jedno od najsnažnijih financijskih središta svijeta, snažno podržava ostanak u EU. Po anketama, oko 60 posto Londončana glasat će protiv Brexita.

London je ujedno i jedna od najkozmopolitskijih metropola svijeta - 37 posto njegovih stanovnika nije rođeno u Britaniji.

"Najeurofilniji dijelovi Britanije su ujedno i najkozmopolitskiji. Stanovništvo je naviknuto na razmjenu s Europom, bolje je obrazovano i općenito smatra da je globalizacija dobra stvar", objasnio je profesor Ron Johnston, stručnjak za izbornu geografiju.

Ono što vrijedi za London u manjoj mjeri vrijedi i za druge engleske gradove. "Sveučilišni gradovi poput Liverpoola, Manchestera, Yorka i Bristola među najeurofilnijima su u zemlji", rekao je Johnston.

Daleko najviše pobornika ostanka u EU ima u Škotskoj. Nedavna anketa Ipsosa pokazala je da 64 posto Škota ne želi napustiti Uniju.

"Škotska tradicionalno ima snažne veze s Europom, posebno Francuskom", kaže profesor Johnston. "Također, Edinburgh je, a ne London, bio srce britanskog prosvjetiteljstva. Sveučilišta u Edinburghu, St Andrewsu i Glasgowu starija su od engleskih i zato i kozmopolitskija", dodaje Johnston.

Sjeverna Irska također je po anketama većinski za ostanak u EU. "Wales je zagonetniji. Nije toliko za Brexit kao Engleska, ali je tamo taj osjećaj sigurno prisutniji nego u Škotskoj i u Sjevernoj Irskoj", rekao je profesor političke geografije Charles Pattie.

Najviše birača koji bi napustili EU nalazi se u engleskoj unutrašnjosti, u takozvanim zelenim pojasevima koji okružuju velike gradove.

Tamo žive ljudi koji se najviše osjećaju ugroženi useljavanjem. "Masovno useljavanje će dovesti do masovne gradnje u zelenim pojasevima kako bi se zadovoljila potreba za stanovanjem", rekao je ministar u vladi za odnose s parlamentom Chris Grayling, jedan od vodećih zagovornika Brexita u vladajućoj Konzervativnoj stranci.

"Najveća podrška Brexitu je u srcu Engleske, u Midlandsu, oko nekadašnjih starih industrijskih gradova te uz sjevernu, južnu i istočnu obalu", rekao je Charles Pattie.

"Tamo živi stanovništvo s najmanjim prihodima i osjećaju se najugroženijima imigracijom", dodaje Ron Johnston.

Posebno snažna podrška Brexitu je u obalnim turističkim gradovima i to je najdraže "lovište" glasova antieuropske stranke UKIP. Jedini zastupnik te stranke u britanskom parlamentu dolazi iz Calctona, na istočnoj obali.

"Engleska odmarališta, osim par iznimaka poput Brightona, propadaju", kaže Ron Johnston. Razlog tome su sve jeftinija putovanja na odredišta s "više sunca".

Umjesto turista, u te gradove dolazi živjeti sve starije stanovništvo, često slabije obrazovano i većinski bjelačko koje je moralo napustiti velike gradove "jer su u njima si nisu mogli priuštiti stanarinu", rekao je Johnston. I njima je useljavanje, za koje misle da ih je otjeralo iz velikih gradova, glavni razlog za Brexit.

(Hina) xdj ykga

An unhandled error has occurred. Reload 🗙