EURO 2016: Može li tko brže od Kiričenka?

Autor: Denis Lugarić

ZAGREB, 8. lipnja 2016. (Hina) - Bivši ruski reprezentativac Dimitri Kiričenko (39) vlasnik je najbržeg gola u povijesti europskih prvenstava.

Kiričenko je na EP-u 2004. u Portugalu u susretu protiv Grčke zabio pogodak nakon  67 sekundi susreta.
Rusija je na koncu pobijedila 2-1, a Grčka je usprkos porazu prošla dalje, a potom senzacionalno osvojila europski naslov. Kiričenko je igrao za rusku vrstu od 2003. do 2006., postigavši četiri gola u 12 nastupa. Danas je pomoćni trener u Rostovu.

I drugi najbrži pogodak postigao je ruski, točnije sovjetski reprezentativac Sergej Aljenikov. Ovaj Bjelorus je u pobjedi 'zbornaje'  protiv Engleske (3-1) na EP-u 1988. godine zabio gol nakon dvije minute i sedam sekundi. SSSR je na tom prvenstvu dogurao  do finala u kojem je slavila Nizozemska sa 2-0. Alenjikov je odigrao 73 utakmice za SSSR, a nakon raspada države odigrao je i četiri utakmice za Bjelorusiju

Vlasnici trećeg najbržeg gola u povijesti EP-a su Čeh Petr Jiraček i Englez Alan Shearer, obojica su tresla mrežu nakon dvije minute i 14 sekundi.

Jiraček je postigao pogodak u pobjedi protiv Grčke (2-1) na zadnjem EP-u, dok je Shearer tresao mrežu u polufinalu EP-a 1996. protiv Njemačke. Usprkos ranom vodstvu 'Gordi Albion' je izgubio od 'Elfa' nakon izvođenja jedanaesteraca.

Najbrži pogodak u nekom od finala zabio je Španjolac Jesus Maria Pereda protiv SSSR-a 1964. godine. 'Furija' je slavila sa 2-1, osvojivši svoju prvu od tri europske krune, a Pereda je zabio pogodak u šestoj minuti.