Potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) za poljoprivredu, šumarstvo i ribarstvo Ivan Škorić ocijenio je kako je TTIP prilika za Hrvatsku, posebno u jačanju izvoza u SAD jer sad samo 1,8 posto izvoza poljoprivrednih proizvoda otpada na SAD. Tako se može pojačati izvoz vina, sira, mesnih prerađevina i drugih proizvoda veće dodane vrijednosti i kontroliranog zemljopisnog podrijetla, kazao je Škorić na konferenciji čija je središnja tema ove godine TTIP - aspekti sigurnosti i kvalitete.
Zamjenik ministra poljoprivrede Tugomir Majdak ocijenio je kako je na području sigurnosti hrane sve više rizika te je nužno zadržati visoke razine sigurnosti i razviti još efikasniji sustav. Sve koje se bave hranom pozvao je da sudjeluju u izradi nove strategije koja će, kaže, postati zamašnjak za jačanje proizvodnje i plasman hrvatskih visokokvalitetnih i autentičnih prehrambenih proizvoda na svjetska tržišta.
Više je sudionika na otvorenju konferencije poručilo kako bi TTIP proizvođačima hrane iz EU omogućio jačanje izvoza proizvoda visoke dodane vrijednosti na američko tržište.
Voditelj odjela Bilateralni međunarodni odnosi u Općoj upravi za zdravlje i sigurnost hrane pri Europskoj komisiji Koen Van Dyck ustvrdio je kako TTIP neće snižavati standarde sigurnosti hrane unutar EU, već mu je cilj povećanje robne razmjene i time rast gospodarstava EU i SAD-a, povećanje konkurentnosti i inovativnosti, olakšavanje izvoza te postizanje nižih cijena za krajnje korisnike.
TTIP-om se nastoje smanjiti regulatorne barijere između EU i SAD-a te ujednačiti niz pravila i mjerila, rekao je Van Dyck, napominjući kako SAD i EU ostvaruju polovinu svjetskog BDP-a te trećinu svjetske trgovine.
Europske tvrtke godišnje izvezu 19,4 milijarde eura svojih prehrambenih proizvoda, dok istovremeno na njihova tržišta ulaze proizvodi vrijednosti od oko 12 milijardi eura. Prema nekim procjenama, uvođenje TTIP-a donijelo bi novih 120 milijardi eura godišnje za EU i 95 milijardi SAD-u, a hoće li se to ostvariti ovisit će o protivnicima tog sporazuma u Europi i političkoj situaciji u SAD-u u očekivanju predsjedničkih izbora, smatra Van Dyck.
Naglasio je da je već sada uspostavljen dobar sustav sigurnosti i kontrole hrane u trgovini između EU i SAD-a, a TTIP bi mogao, zahvaljujući gospodarskoj snazi EU i SAD, proširiti nove standarde na tom području i na druge zemlje svijeta, rekao je Van Dyck.
Predstavnik u misiji SAD pri Europskoj uniji James Higginston istaknuo je kako sada dnevna bilateralna trgovina između SAD i EU iznosi tri milijarde američkih dolara, a o toj razmjeni ovisi oko 15 milijuna radnih mjesta. Kazao je da se nastoji uspostaviti transparentniji sustav sigurnosti i kontrole hrane s obje strane, kako bi se ispitivanja provedena na jednoj strani automatski prihvaćala na drugoj. S vremenom je međusobna razmjena informacija o sigurnosti hrane sve snažnija pa se time pozitivno djeluje i na sprečavanje širenja bolesti. TTIP je način da se poveća i osnaži trgovina i da se ljudima u SAD i EU, proizvođačima i prerađivačima hrane i drugima u tom lancu, omogući da sudjeluju u međunarodnoj trgovini, istaknuo je Higginston.
Dvodnevnu konferenciju u Opatiji organizira Hrvatska gospodarska komora, pod pokroviteljstvom predsjednice Republike i supokroviteljstvom ministarstava poljoprivrede i zdravlja. Sudionici konferencije raspravljat će i o aktualnostima u sustavu sigurnosti hrane u Hrvatskoj, patvorenju hrane, komercijalizaciji voća i povrća, tradicionalnim proizvodima, povlačenju sredstava iz europskih fondova za prehrambenu industriju, itd.