“Već smo nekoliko godina imali interes doći na ovaj sajam i za ovo izdanje je organizacijski odbor odlučio da budemo jedna od zemalja partnera. Jedina smo zemlja ove godine iz Europe i to smo dobro iskoristili putem promocija na našem štandu i naših agencija za nekretnine,” istaknuo je hrvatski veleposlanik u Kini Nebojša Koharović koji se zajedno s Mariom Rendulićem iz CSEBA-e te stručnjakom za nekretnine Mladenom Hubzinom obratio prisutnima na dan otvaranja.
Sajam se sastoji od dva dijela, odnosno od ponude luksuznih nekretnina, po čemu je jedan od deset najvećih sajmova u svijetu i najveći u Aziji, te od ponude luksuznih putovanja u kojima HTZ vidi svoju priliku.
Tijekom predstavljanja Hrvatske vrtili su se i promotivni spotovi koji su prikazivali prirodne ljepote i kulturne znamenitosti u cilju privlačenja većeg broja kineskih turista u naše krajeve. No ni prvi dio, na koji se ovaj sajam usmjerava, nije ništa manje zanimljiv hrvatskim političkim krugovima i poslovnim organizacijama.
“Kineske delegacije su nekoliko zadnjih mjeseci u više navrata posjećivale Hrvatsku te se već razgovara o konkretnim projektima. Druga po veličini kineska kompanija za infrastrukturu - China Metal Construction Company - uskoro dolazi u Hrvatsku radi otvaranja svog europskog predstavništva, a zanimaju ih i dva projekta na hrvatskoj obali te sektor turizma odnosno izgradnje novih hotelskih kompleksa i odmarališta između ostaloga,” izjavio je Mario Rendulić.
Njegova udruga za poslovnu suradnju Kine i zemalja jugoistočne Europe (CSEBA-a) nije usmjerena isključivo na dovođenje kineskih investicija u našu regiju, nego radi u oba smjera s obzirom na to da sudjeluju u velikom projektu u kineskom Chongqingu, odnosno otvaranju medicinskog centra s inozemnim investitorima.
“Dobrim promotivnim radom i koordinacijom vezanima uz poslovanje nekretninama mogu se napraviti čuda. Primjer za to su Španjolska, Grčka i Portugal, koje nisu do prije nekoliko godina imale kineskih investicija u ovaj sektor, a sada su, uz Njemačku, Englesku i Francusku, glavna odredišta. Zato pozivamo sve koji su zainteresirani za ovo da nam se priduruže u ovim promotivnim akcijama,” poručio je hrvatski veleposlanik u Kini Nebojša Koharović.
Veliku gala svečanost u večernjim satima uveličao je i nastup hrvatske violončelistice Ane Rucner kojoj ovo nije bio prvi nastup u Kini. Svaki instrumental koji je odsvirala bio je praćen drukčijim spotom. Glazbena rapsodija je otvorena Carminom Buranom, a uključivala je i Odu radosti čiji je video Rucner i osmislila prije nekoliko godina u cilju promidžbe za Hrvatsku turističku zajednicu. Upravo je on osvojio brojne važne nagrade, a između ostaloga i tzv. turistički Oscar za najbolje promidžbene video uratke.
“Sjajan nastup je bio večeras te me je publika odlično prihvatila. Hrvatsku nikada nije jednostavno predstaviti jer imamo toliko raznolikosti i ljepota na jednom mjestu. Odsvirala sam i linđo koji je izazvao pravu euforiju i rasplesao prisutne za koje se nadam da sam im glazbom i snimkama uspjela ispričati priču o našoj zemlji,” ispričala je Rucner.
ŠANGAJ: Otvoren prvi konzularni dan
U proteklih sedam dana ništa manje nije bilo aktivno ni južnije od Pekinga, s obzirom na to da je vikend ranije otvoren i prvi konzularni dan u Šangaju. Susret s predstavnicima Veleposlanstva RH u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta održan je u prostorijama Ureda počasnog predstavnika Hrvatske gospodarske komore Liua Ganga.
Prvi konzularni dan organiziran je s obzirom na udaljenost između Pekinga i Šangaja, odnosno veličinu Kine, te na zahtjev hrvatske zajednice u tom megalopolisu.
Osim što su hrvatskim državljanima s kineskom adresom davali tražene konzularne informacije, bilo je riječi i o potrebama te iskustvima Hrvata koji žive u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta te zajednici naših iseljenika u tom gradu koja postaje sve aktivnija.
Tekst i fotografije: Franka Gulin