Ravnatelj mariborskog kliničkog centra kojem gravitira skoro pola milijuna pacijenata nedavno je angažirao anestiziologe iz Rijeke koji u Sloveniji rade u dogovor s matičnom bolnicom, pa u Maribor dolaze u dane vikenda.
Gregor Pivec brani taj potez realnom situacijom, ali neki ga osporavaju i drže zaobilaženjem legalnih načina za popunjavanje kadrovskih rupa u zdravstvu.
"Ugovor koji smo zaključili s hrvatskim anesteziolozima je zakonit, to je bilo jedino rješenje, a na tržištu tražimo nove anesteziologe", kazao je na konferenciji za novinare nakon sastanka ravnatelj Pivec, upozoravajući da bi u suprotnom bolnica morala odgoditi neke operacije koje su već u programu i da u Sloveniji nisu mogli dobiti nužno potreban kadar.
Prema riječima državne tajnice u ministarstvu zdravstva Sandre Tušar, problem deficita liječnika nije prisutan samo na području Maribora gdje nedostaje oko 300 liječnika nego u cijeloj državi koja će do 2025. trebati 1800 novozaposlenih liječnika.
No, ona i predsjednik slovenske liječničke komore Andrej Možina potez Maribora dovode u pitanje jer su liječnici iz Hrvatske koji u Maribor dolaze vikendom angažirani preko agencije koja uzima proviziju, što povećava trošak, a smatraju da se problem mogao riješiti i u Sloveniji, bez dovođenja stranih liječnika.
Službeno je stajalište liječničke komore da se u Sloveniji govori slovenskim jezikom koji je služben, kazao je Možina, dodavši da se pitanje jezika ne bi postavilo kao problem da su Mariborčani pokušali naći anesteziologe u Sloveniji, što se uz nešto više napora moglo postići.
"I ministarstvo zdravstva stoji na stajalištu da prednost treba dati slovenskim liječnicima, te da je u Sloveniji službeni jezik slovenski", kazala je Tušar.