U prijedlogu izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti, o kojem javna rasprava traje do 13. svibnja, navodi se da su koncesionari obvezni sklopiti dodatak ugovora o koncesiji vezan uz obavljanje dežurstva i pripravnosti sukladno rasporedu nadležnog doma zdravlja. Dosad to nije bila njihova obveza, pa su vikendom i blagdanima uglavnom dežurali zaposlenici doma zdravlja.
KoHOM apsolutno protiv obveze dežuranja
U sklopu reforme hitne medicinske službe, Ministarstvo zdravlja na taj način namjerava rasteretiti objedinjene hitne bolničke prijeme i preusmjeriti hitne pacijente, koji nisu životno ugroženi, obiteljskim liječnicima u dežurstvima.
No, iz KoHOM-a poručuju da se "apsolutno protive uvođenju obveze dežuranja za sve obiteljske liječnike", a doktorima s ugovorima o koncesiji preporučit će da ne potpisuju anekse ugovora dok im se ne osiguraju zadovoljavajući uvjeti rada.
Za pristanak na dežurstva tražit će uvjete rada po Pravilniku, poštivanje Zakona o radu i kolektivnog ugovora, te osiguranje od profesionalne i opće odgovornosti. Traže i da se točno definiraju stanja koja se zbrinjavaju u posebnim dežurstvima, te broj punktova koji bi osigurao razumnu frekvenciju rada. Navode i uvođenje 8-satnog radnog vremena, adekvatan stimulativni element te plaćene putne troškove, doznaje se u KoHOM-a.
Ističu da se obveza sudjelovanja u posebnim dežurstvima može uvesti samo novim koncesionarima, koji će ugovore sklopiti nakon što nove zakonske odredbe stupe na snagu. Liječnike koji već imaju važeće koncesijske ugovore nitko ne može prisiliti na sklapanje aneksa ako oni to ne žele.
Ugovori liječnika koncesionara ne mogu se poništiti
"Na nas se ne može primijeniti novi zakon pošto imamo važeće ugovore, koje nije moguće poništiti. Može nam se samo predložiti potpisivanje aneksa ugovora, no mi to ne moramo prihvatiti", ističe predsjednica KoHOM-a Ines Balint.
Pojašnjava da velik broj koncesionara ima desetogodišnje koncesijske ugovore sa županijama do 2021. te trogodišnje ugovore s HZZO-om koji vrijede do 2018. Njih se, kaže, ne može u međuvremenu mijenjati ako koncesionari na to ne pristanu.
U KoHOM-u, strukovnoj udruzi koja okuplja 600 obiteljskih liječnika, upozoravaju da se obveza dežurstva uvodi samo za obiteljske liječnike, dok brojni drugi liječnici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (ginekolozi, pedijatri itd.) ne bi bili ničime obvezani.
Hrvatskoj nedostaje više od 400 obiteljskih liječnika
Tijekom javne rasprave KoHOM će upozoriti na izostanak jasnih i transparentnih pravila u pokretanju postupka za odlazak u privatnu praksu preko koncesije, što sada, kažu, ovisi o samovolji ravnatelja domova zdravlja i politike.
U Hrvatskoj sada nedostaje više od 400 obiteljskih liječnika, a predviđena dodatna opterećenja i ponude koji obiteljski liječnici svakodnevno dobivaju za odlazak u inozemstvo neminovno će dovesti do sloma primarne zdravstvene zaštite, upozorava KoHOM.
Tvrde da Ministarstvo nije svjesno koliko je već sada velik manjak liječnika u nekim krajevima, npr. na otocima i u Slavoniji, jer domovi zdravlja "krpaju rupe" uz "robovsko iskorištavanje mladih liječnika". Tim liječnicima se ne omogućuje godišnji odmor ni odlazak na edukaciju i nemaju normalne uvjete rada (zrđale pincete, toaleti bez vode, nema defibrilatora, lijekova itd…), kažu u udruzi.