Vršitelj dužnosti načelnika splitsko-dalmatinske policije Slobodan Marendić rekao je da su jako ponosni što je Sinj na prvom, Solin na petom, a Split na sedmom mjestu najsigurnijih gradova u Hrvatskoj.
Kazao je da je cilj partnerstva na lokalnoj razini upoznati stvarne probleme građana kojima su neuređena šetnica, rasvjeta na putu do škole ili razbijen šaht na cesti ponekad veći problemi od ozbiljnijih prijetnji poput terorizma.
"Mi želimo promijeniti taj fokus i želimo se usmjeriti na ono što je građanima važno", kazao je Marendić. Dodao je da građani kao svakodnevni problem vide razne stvari među kojima su opijanje, okupljanje mladih na ulici koje kasnije eskalira u divljaštvo, promet noću ili paljenje kontejnera. Smatra da se problemi građana s vremenom mijenjaju i da ih policija može dovesti na prihvatljivu razinu.
Kako bi se podigla razina sigurnosti pred školama zamjenik splitsko-dalmatinskog župana Ante Šošić najavio je i skoro postavljanje video nadzora ispred škola koje još nemaju postavljene kamere.
Voditelj policijskog Odjela za prevenciju kriminaliteta Paško Ugrina rekao je na skupu da Policijska uprava splitsko-dalmatinska na 100.000 stanovnika broji tek nešto više od tisuću kaznenih djela, zbog čega je najsigurnija u državi.
Iznio je podatak i da je od 225 vijeća za prevenciju u cijeloj Hrvatskoj u Splitsko-dalmatinskoj županiji njih 30 što dokazuje da policija radi na razvijanju partnerstva sa zajednicom. No, sam broj takvih vijeća nije dovoljan, jer neka po Ugrininim, riječima ne funkcioniraju pa ih treba revitalizirati i staviti u funkciju.
Na stručnom skupu gdje su predstavljeni provedivi projekti prilagođeni lokalnim problemima sigurnosti s utjecajem na kvalitetu življenja i ugled zajednice uz predstavnike gradova i općina Splitsko-dalmatinske županije, bili su i suci Prekršajnog suda, vatrogasci te gosti iz susjednih zemalja.